IDC: Výdaje na IT na Slovensku letos porostou o 5,3 %

Loni trh IT na Slovensku meziročně klesl, i tak IDC tvrdí, že při ekonomických podmínkách je to úspěch. Jaký mají analytici výhled na další roky?

IDC: Výdaje na IT na Slovensku letos porostou o 5,3 %IDC: Výdaje na IT na Slovensku letos porostou o 5,3 %V roce 2011 klesl trh IT na Slovensku meziročně o 1,7 % na 1,83 miliardy dolarů. Pokles byl důsledkem turbulentního hospodářského klimatu způsobeného evropskou dluhovou krizí, uvádí IDC.

IDC očekává, že trh IT na Slovensku v roce 2012 vzroste o 5,3 % a v dalších pěti letech poroste meziroční mírou růstu 6,2 %.

Slovenská ekonomika si v roce 2011 vedla překvapivě dobře i přes nepříznivé ekonomické podmínky.

Země dosáhla 3,4% růstu HDP díky síle automobilového průmyslu a zdraví finančního sektoru. To pomohlo vyvážit konsolidaci rozpočtu ve veřejném sektoru a vyhnout se hlubšímu propadu trhu IT,“ uvedl Milan Kalal, senior research analytik v IDC CEMA.

IT výdaje podle vertikál

Trh infrastrukturních služeb, který zahrnuje dopravu, komunikace a veřejné služby, si v roce 2011 udržel z pohledu výdajů na IT vedoucí pozici. Dalšími top vertikálami byly veřejný sektor, výroba a finance. Dohromady tyto trhy vygenerovaly 70 % všech výdajů na IT na Slovensku.

Výrobní organizace vydaly na IT 260,55 milionu dolarů (14,2 % trhu). Výrobci na Slovensku měli slušný rok díky síle automobilového průmyslu a investovali do hardwaru, softwaru i IT služeb.

Slovenská vláda vynaložila na IT 259,3 milionu dolarů (14,2 % celkových IT výdajů). I tak výdaje na IT ve veřejném sektoru poklesly pod tlakem EU na konsolidaci.

Mobilní zařízení na vzestupu

Dalším klíčovým faktorem, který ovlivnil změny ve výdajích na IT v roce 2011 na Slovensku, byl boom ve smartphonech a mediálních tabletech jako alternativách k mobilům a tradičním PC,“ vysvětlil Kálal.

Z pohledu rozšíření mobilních zařízení to byl velmi úspěšný rok, kdy se prodeje mediálních tabletů více než  zešestinásobily a prodeje smartphonů vzrostly meziročně o 27 %,“ dodal.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © rgbspace - Fotolia.com

Komentáře