IDC: Trhy routerů a WLAN rostou, přepínače však v 2. čtvrtletí padají

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledku trhu síťových zařízení za druhé čtvrtletí 2011. Jak se vyvíjí trh po silném předchozím roce?

IDC: Trhy routerů a WLAN rostou, přepínače však v 2. čtvrtletí padajíSmartphony jsou hnacím motorem investicí firem do WiFiPodle analytiků IDC se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo o 1,6 % Ethernetových přepínačů méně, čímž trh skončil hluboko pod očekáváním.

Ve druhém kvartálu se prodalo 1,43 milionu 10GbE portů. Ačkoli cena za port klesla opět o více jak 10 % podobně jako v předchozím čtvrtletí, příjmy z jejich prodeje meziročně vzrostly o 22,6 %.

Gigabitových přepínačů se prodalo o 5,5 % méně, ačkoli počet prodaných portů se zvedl o 14,2 % a představovaly 60,4 % trhu. Podíl Fast Ethernetových přepínačů již poklesl na 11,1 %.

Jedničkou trhu ethernetových přepínačů zůstalo Cisco, ačkoli drobně oslabilo v podílu na 63,4 %, ale v segmentu 10GbE přepínačů si upevnilo pozici s 73,2 %.

Prodeje routerů v růstu

Segmentu routerů se nadále dařilo, když ve druhém čtvrtletí prodeje zaznamenaly meziroční nárůst ve výši 14,5 % a při srovnání s předchozím čtvrtletím o 7,6 %. Nejlépe se routery prodávaly v Severní Americe, kde se prodeje meziročně zvedly o 42 %, zatímco v regionu EMEA a Latinské Americe poklesly.

Největší je poptávka po routerech v segmentu poskytovatelů služeb, který mezičtvrtletně vzrostl o 9 % a dosáhl 76,5 %, zatímco podnikový segment rostl jen o 3,1 %.

Smartphony tlačí firmy k investicím do bezdrátových sítí

Příjmy z prodeje Wireless LAN se ve druhém čtvrtletí zvedly o 29,7 % na 1,52 miliard dolarů. Tahounem se staly podnikové sítě, kde příjmy z prodeje dosáhly 725 milionu dolarů a při srovnání s přechozím rokem narostly o 43,4 %.

Impulsem pro rozvoj a inovaci podnikových bezdrátových sítí se stalo zavádění smartphonů a mobilních zařízení. Nasazení produktů v podnicích s podporou 802.11n představovaly ve druhém čtvrtletí 79,1 % příjmů a 66,6 % prodaných kusů trhu.

Jak si ve WLAN vedou výrobci?

Cisco sice zaznamenalo nárůst v podnikových WLAN  o 36,2 %, ale zároveň jeho podíl poklesl pod 50 %. Prodeje HP po nepříznivém prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 65,8 % a Motorola Solutions (MSI) rovněž po špatných několika předchozích čtvrtletích vykázala nárůst o 52,7 %.

Dobré výsledky vykázal také retailový trh WLAN, který vzrostl o 19,4 % na 800 milionu dolarů. Tahounem se stal Netgear, který utržil téměř 200 milionu dolarů. D-Link vzrostl o 18,6 % a naopak nedařilo se Cisco Linksys, jehož prodeje se propadly o 21,4 %.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © kubais - Fotolia.com

Komentáře