IDC: Trh síťových switchů ve třetím čtvrtletí rostl

Světový trh Ethernetových switchů ve třetím čtvrtletí roku 2009 zaznamenal mezičtvrtletní růst z hlediska objemu, nicméně v meziročním srovnání propadl o 21,7 %. Která kategorie Ethernetových přepínačů se prodávala nejlépe?V postupném růstu na obratu pokračuje 10 Gigabitový Ethernet, v letošním třetím čtvrtletí činil obrat 10 Gigabitových swichů 17,2 % z celkového obratu trhu, loni tomu bylo o téměř 5 % méněPro třetí čtvrtletí letošního roku trh síťových switchů zaznamenal meziroční propad o 17,2 %, nicméně mezičtvrtletně se mu dařilo. Vůči předchozímu čtvrtletí, kde meziroční propad činil 21,7 %, si totiž trh polepšil o 12,4 %.

Drobné zlepšení trh zaznamenal i z hlediska obratu, který sice meziročně spadl o 25,2 %, mezičtvrtletně však o 3,1 % rostl. Hodnoty jsou tedy přibližně stejné, jako za letošní druhé čtvrtletí, ve které trh zaznamenal mezičtvrtletní růst o 2,7 % a meziročně se propadl o 24,6 %. Podle analytiků IDC je vyšší meziroční propad ve třetím čtvrtletí způsoben tím, že stejné období loňského roku bylo velmi silné.

Desetigigabitový Ethernet táhne

V postupném růstu na obratu pokračuje 10 Gigabitový Ethernet, v letošním třetím čtvrtletí činil obrat 10 Gigabitových přepínačů 17,2 % z celkového obratu trhu, přičemž loni tomu bylo ve stejném období o téměř 5 % méně. Je to také vůbec poprvé, kdy 10 Gbit Ethernet překonal svým obratem klasický Fast Ethernet (100 Mbit).

Nejzajímavější se jeví prodej gigabitové verze Ethernetu, jejíž obrat sice ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 27,6 %, podíl obratu z celkového trhu má však stále největší, a to 65,6 %.

Klasický Fast Ethernet si v porovnání s předcházejícím čtvrtletím polepšil z hlediska  objemu o 15,3 %, meziročně však poklesl ve třetím čtvrtletí o 19,4 %. I přes poměrně vysoký meziroční pokles má Fast Ethernet co do množství největší podíl na trhu. V přibližně 62,8 % případů se totiž na nově vyrobených switchích stále nacházejí převážně 100 Mbit porty. Analytici IDC přitom neočekávají, že by éra klasického Fast Ethernetu skončila v dohledné době.

 

Zdroj: IDCKomentáře