IDC: Trh firemních WLAN rostl v druhém čtvrtletí o 24,8 %

Analytická společnost IDC zveřejnila nejnovější průzkum světového trhu bezdrátových sítí. Výsledky jsou velmi pozitivní.

IDC: Trh firemních WLAN rostl v druhém čtvrtletí o 24,8 %V druhém čtvrtletí 2012 dosáhl kombinovaný firemní a spotřebitelský trh bezdrátových sítí meziročního růst 12,7 %.V druhém čtvrtletí 2012 dosáhl kombinovaný firemní a spotřebitelský trh bezdrátových sítí meziročního růstu 12,7 %.

Nejlépe na tom byl firemní segment, který ve sledovaném období rostl dokonce o 24,8 % a dosáhl obratu 950,8 milionu dolarů. Podle IDC jde již o sedmé čtvrtletí v řadě a deváté z posledních deseti, kdy firemní WLAN vykázal takto dobré výsledky.

Nejvyšší meziroční růst zaznamenal trh firemních bezdrátových sítí v Japonsku (64,2 %) a v Latinské Americe (58,7 %). Region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) vykázal v druhém čtvrtletí letošního roku u firemní WiFi nadprůměrné zlepšení o 30,2 % a to i přesto, že trh v Itálii, Španělku, Portugalsku a Řecku meziročně klesl o 0,5 %.

Firemní WLAN v Severní Americe rostly úměrně celkovému světovému trhu o 25,4 %. Špatné výsledky zaznamenali analytici v regionu Asie/Pacifik (vyjma Japonska), kde růst dosáhl pouze 3,1 %. Mírný pokles hlásí IDC z Koreje, Indie, Singapuru, Thajska a Malajsie. Čínský trh si polepšil ve sledovaném období meziročně pouze o 2,2 %.

„Silné výsledky trhu firemních WLAN, především z klíčových zemí a regionů a několika rozvojových zemí, naznačují, že firemní mobilita zůstává na vrcholu priorit pro mnohé CIO,“ říká analytik IDC Petr Jirovský.

Výrobcům stále dominuje Cisco

Cisco dosáhlo ve druhém čtvrtletí letošního roku podílu 52,4 % na světovém trhu firemní WLAN a polepšilo si z loňských 47,8 %. Meziročně si na obratu polepšilo o 36,7 %, když dosáhlo 498 milionů dolarů.

Dvojkou je Aruba (obrat z OEM výrobků není započítán), která ale s tržním podílem 11,1 % za Ciscem výrazně zaostává a příliš jej neohrožuje. Aruba sice navýšila meziročně svůj obrat o 17,5 %, nicméně tento růst je pod průměrem celkového růstu firemního WLAN. Trojkou je s 5,9% podílem HP, které dosáhlo přibližně stejného obratu jako vloni. Tržní podíl však klesl ze 7,3 %.


Top 5 výrobců na trhu firemní WLAN za 2 čtvrtletí 2012Zdroj: IDCÚvodní foto: © bagpereira - Fotolia.com

Komentáře