IDC: trendy na trhu PC v roce 2010

Analytici z IDC sestavili seznam trendů, které budou hýbat počítačovým trhem v tomto roce. Seznamte se s nimi.Okrajovou záležitostí trhu zůstanou ultratenká a dotyková zařízenízařízení

První ultratenká zařízení byla představena na konci minulého roku. Jejich prodeje se budou postupně zvyšovat, ovšem pro některé zákazníky nejsou zatím dostatečně zajímavá, a proto v roce 2010 budou podle analytiků představovat pouze necelých 5 % z celého segmentu přenosných počítačů. Obdobně na tom budou dotykové počítače, které zůstanou okrajovou záležitostí kvůli nedostatku specifického softwaru určeného pro ovládání prsty.

All-in-one zařízení se na trhu objevila také na konci roku 2009 a zájem o ně poroste. Díky pokračující poptávce ze strany spotřebitelů, ale nově také z komerční sféry dosáhne jejich podíl téměř 10 % z celého trhu desktopů.

Netbooky se minulý rok staly tahounem celého trhu PC a neustále jejich prodeje rostly. Pro tento rok analytici očekávají výrazné zpomalení jejich prodejů. Důvodem toho bude snižování cen u ostatních přenosných zařízení, které naopak zaznamenají vysoký růst, který bude těsně pod průměrem celého segmentu.

Vývoj cen a vliv technologií

V roce 2010 dojde podle analytiků ke zpomalení poklesu průměrné prodejní ceny (ASP) díky silné poptávce jak na spotřebitelném trhu, tak v komerční sféře. Přenosné počítače budou v roce 2010 představovat 60 % všech prodejů počítačů.

Prodeje přenosných počítačů s bezdrátovou technologií WiMAX předčí prodeje počítačů s 3G. Podle analytiků budou příčinou vysoké poplatky za aktivaci 3G a do budoucna půjde o výhodu a motor pro rozšíření WiMAXu.

Po zahájení prodejů Apple iPad neočekává IDC výraznou změnu v prodejích tabletů s OS Windows. iPad se dle jejich slov pravděpodobně stane úspěšný, ovšem  jeho prodeje nebudou zahrnuty ve výsledcích trhu tabletů, protože neběží na plnohodnotném operačním systému. Naopak připravované produkty od předních výrobců jako je HP nebo Lenovo budou plnohodnotnými tablety a uchytí se, ale jejich prodeje pravděpodobně nebudou dosahovat závratných čísel.

Dále analytici očekávají růst v oblasti virtualizace. Celkem 10 % ze všech nových podnikových desktopových klientů bude virtuálních.

 

Zdroj: IDC (březen, 2010)Komentáře