IDC: Top 10 předpovědí pro trh osobních počítačů

Analytici ze společnosti IDC zveřejnili předpovědi pro osobní počítače. Jak se bude trh podle analytiků vyvíjet a které zařízení půjdou nejlépe na odbyt?Trendem budou mediální tabletyNa první místo mezi předpověďmi řadí analytici solid state disky. Ty se ani v roce 2011 nedostanou do mainstreamu a stále zůstanou okrajovým produktem pro užší skupinu zákazníků. Na druhé místo zařadilo IDC „smrt“ rozhraní VGA, od kterého začnou výrobci pomalu upouštět. Ani letos se nepočítá s úspěchem počítačů umožňujících 3D zobrazení, jejichž prodejní výsledky podle IDC nepotěší ani prodejce, ani výrobce.

Naopak trendem budou mediální tablety. Těch se podle odhadů prodá v letošním roce více jak 40 milionů. Dařit se bude i tablet PC. Jejich prodeje zaznamenají silný růst, nicméně podíl na trhu zůstane malý. Dále IDC předpokládá, že díky novým procesorům Intel i AMD se zvýší podíl prodaných procesorů s integrovaným grafickým procesorem. Technologie 3G a 4G nebudou podle analytiků ani v letošním roce výrazněji přijaty a integrovány do počítačů.

Zajímavý vývoj nastane na trhu levných a ultrapřenosných PC. Ty podle předpovědí ukousnou až 10 % z trhu notebooků. Operační systém pro přenosná zařízení Chrome OS podle IDC neuspěje, nicméně zařízení se dvěma operačními systémy si své zákazníky najdou. Jako poslední, desátý bod, analytici zmiňují, že jeden z velkých výrobců počítačů koupí firmu SugarSync, zabývající se osobními cloudovými službami.

Zdroj: IDCKomentáře