IDC: Tablety v CEE letos překonají prodeje notebooků

Ve střední a východní Evropě se podle analytické společnosti IDC ve 2. čtvrtletí 2013 prodalo 3,6 milionu tabletů, tedy o 175,6 % více než v roce 2012.

IDC: Tablety v CEE letos překonají prodeje notebookůNejvíce na odbyt šly ve střední a východní Evropě ve druhém čtvrtletí low-endové tablety poháněné operačním systémem Android. Podíl Androidu v tabletech dosáhl 84 %, což představovalo více než 3 miliony prodaných kusů.

Naopak iOS zaznamenal meziročně oslabení o 9,2 procentních bodů. Podíl Windows a Windows RT mezi tablety se nadále držel pod 3 %. Navzdory omezené funkčnosti zaznamenaly zvýšený zájem tablety s Linuxem od whitebox výrobců z Ruska a Ukrajiny, díky své ceně držící se po 80 dolary, uvádí IDC.

Klíčovým faktorem pro spotřebitele hraje v tomto regionu cena. V souvislosti s omezenými výdaji spotřebitelů na IT prochází trh tabletů a PC výraznými změnami.

Vzhledem k tomu, že tablety nabízí za nízkou cenu jednoduché ovládání, mobilitu a snadný přístup k sociálním sítím, analytici očekávají, že do konec letošního roku tablety překonají v regionu CEE prodeje mobilních počítačů.

Do konce letošního roku se ve střední a východní Evropě podle analytiků IDC prodá téměř 15 milionů tabletů, což bude představovat meziroční nárůst o 105 %.

V dalších letech trh poroste meziroční mírou 28,6 % (CAGR) až na 25,6 milionu prodaných tabletů v roce 2017. Z pohledu operačních systémů zůstane dominantní Android, iOS bude patřit 13 % trhu a Windows se budou nacházet na desetině prodaných tabletů.

Zdroj: IDC

Úvodní foto: © alphaspirit - Fotolia.com

Komentáře