IDC: Světový trh videokonference a teleprezence ve 3. čtvrtletí 2012 meziročně mírně klesl

Analytická společnost IDC zveřejnila průzkum trhu videokonference a teleprezence, který meziročně mírně ztratil ze své hodnoty. Kde vidí analytici příčiny?Ve třetím čtvrtletí 2012 klesla hodnota trhu videokonference a telepresence meziročně o 4,8 %.Ve třetím čtvrtletí 2012 klesla hodnota trhu videokonference a teleprezence meziročně o 4,8 %. Pozitivní zprávou ovšem je, že vůči předchozímu čtvrtletí se obrat tohoto segmentu zvýšil o 7,1 %. Výsledky se podle IDC výrazně liší v jednotlivých regionech.

Zatímco hodnota trhu v Latinské Americe a v regionu Asie/Pacifik  rostla meziročně o 13,7 % a 9,7 %, rozvinuté trhy zaznamenaly pokles.  Hodnota trhu v Severní Americe klesla meziročně o 11,5 % a v regionu EMEA  (Evropa, Blízký východ a Afrika) o 10,8 %.

Multi-codec teleprezence pokračuje v meziročním propadu rychlostí 35,8 %. Ostatní komponenty, jako jsou brány a firewally, meziročně spadly o 26,8 %. Single codec videokonference klesly na hodnotě o 0,4 %. Světlým bodem světového trhu byly osobní konference, které zvýšily svou hodnotu o 8,7 %. Dařilo se také video MCU, kde obrat ve sledovaném období rostl o 5 %.

„Jak jsme očekávali, pokles firemní videokonference a teleprezence pokračoval i ve třetím čtvrtletí 2012, Je to především způsobeno obavami z makroekonomické situace a trvajícím poklesem high endových systémů,“ říká Rich Costello z IDC.

Cisco meziročně ztratilo, přesto je lídrem trhu

Ještě vloni patřilo Cisco na trhu teleprezence a videokonference 48,3 % trhu. Meziročně však výrobci klesl obrat o 14,7 % a v letošním třetím čtvrtletí mu tak patří „pouze“ 43,3 % trhu. Po poměrně slabém období v druhém čtvrtletí letošního roku si Cisco mezičtvrtletně polepšilo o 17,9 %.

Dvojkou trhu je v třetím čtvrtletí 2012 Polycom, který na obratu meziročně ztratil 15,2 %. Za Ciscem výrazně ztrácí a patří mu 25 % trhu.

IDC i přes tyto výsledky vidí budoucnost tohoto segmentu pozitivně. „Video je jednou z klíčových komponent kolaboračních řešení a je i nadále na vrchu priorit mnoha organizací. Očekáváme, že tento segment v roce 2013 poroste,“ říká Petr Jirovský z IDC.

Zdroj: IDCKomentáře