IDC: Slovenský trh PC za rok 2012 klesl o 8 %

Trh s osobními počítači se na Slovensku ve 4. čtvrtletí meziročně propadl o pětinu. Na celoročních výsledcích se to podepsalo 8,1 % poklesem.

IDC: Slovenský trh PC za rok 2012 klesl o 8 %Největší vliv na propad slovenského trhu počítačů měl pokles prodeje notebooků o 22 %. Podobně si vedl i trh stolních PC, uvádí analytici IDC. Za celý rok 2012 se na Slovensku prodalo v porovnání s předcházejícím rokem o 8,1 % počítačů méně.

Za slabým trhem stojí především nízká důvěra spotřebitelů v ekonomiku a snížená kupní síla domácností ovlivněná přetrvávající vysokou mírou nezaměstnanosti,“ uvedl Petr Švagrovský, analytik českého a slovenského hardwarového trhu v IDC CEMA.

Švagrovský také dodává, že z trhu postupně vymizí dříve oblíbené mini-notebooky (jinak označované také netbooky, pozn. red.)

Stále větší konkurencí počítačů se stávají tablety a smartphony. I přesto, že prodeje tabletů rostou, v celkovém objemu jsou prodeje klasických PC (notebooků a desktopů) a all-in-one modelů na vyšší příčce zájmu uživatelů, uvádí IDC.

Analytici stav zdůvodňují tím, že tradiční PC poskytují korporátní klietele nejvyšší bezpečnost dat a výkon, domácnostem špičkové parametry pro herní nadšence či podporu programů pro spracování fotografií a videa.

Tablety pak zákazníci používají jako dodatečné mobilní zařízení k notebookům nebo desktopům, zatím však ne primárně na práci.

Zdroj: IDC CEMA

Úvodní foto: © nyul - Fotolia.com

Komentáře