IDC: Síťový trh v regionu EMEA za první polovinu roku 2011

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky pro trh síťových zařízení za první polovinu letošního roku. Přepínačům se příliš nedařilo, směrovače rostly jen nepatrně. Jaké jsou podrobnosti?Za první polovinu roku 2011 dosáhl obrat na trhu přepínačů v regionu EMEA (Evropa, na Blízký východ a Afrika) hodnoty 3,46 miliardy dolarů. Za první polovinu roku 2011 dosáhl obrat na trhu přepínačů v regionu EMEA (Evropa, na Blízký východ a Afrika) podle IDC hodnoty 3,46 miliardy dolarů. Meziročně tak hodnota trhu mírně poklesla, nicméně počet prodaných portů se opět zvýšil a dosáhl 62,12 milionu.

Nejsilnější kategorií zůstávají gigabitové switche s podílem 62,3 % na obratu. Přepínače s rychlostí 10 gigabitů získaly za první polovinu letošního roku podíl 27,1 % a Fast Ethernetová zařízení klesla na 10,6 %. Meziročně si 10 gigabitové switche polepšily o více jak 10 %, přičemž gigabitové mírně klesly.

Manažovatelným zařízením, které z hlediska obratu představují 96 % trhu, vládne Cisco. Následuje HP, ALU a F5. Konkurenční boj je silný i u nemanažovatelných přepínačů, kde je jedničkou D-Link a těsně za ním HP a Netgear.

Směrovače si mírně polepšily

Trh směrovačů za první polovinu letošního roku v regionu EMEA mírně posílil a dosáhl hodnoty 2,92 miliardy dolarů. Výsledky se napříč subregiony značně lišily. Míra růstu v regionu CEMA (východní Evropa, Blízký východ a Afrika) byla až dvakrát vyšší než v západní Evropě a CEMA z hlediska obratu představovala v první polovině letošního roku 26 % trhu směrovačů.

Obrat high-end routerů rostl v první polovině letošního roku nejlépe ze všech kategorií a dosáhl hodnoty 1,59 miliardy dolarů.  Lídrem této kategorie je v regionu EMEA Cisco, následuje Juniper a Alcatel-Lucent. Byznys segment routerů, který podle IDC zahrnuje midrange, low-end a SOHO routery, dosáhl ve sledovaném období růstu v jednociferných číslech a obratu 464,34 milionu dolarů. I v tomto segmentu je jedničkou Cisco, druhý je  Juniper a třetí HP.

Trh s domácími směrovači v první polovině roku 2011 reprezentoval z hlediska obratu 31,9 % trhu směrovačů. Lídrem tohoto segmentu je výrobce AVM, dotáhnout se na něj snaží Netgear, Technicolor a D-Link.

Zdroj: IDCKomentáře