IDC: Recese si vzala daň i v segmentu virtualizace

Podle zprávy analytické společnosti IDC, bylo přibližně 16,5 % serverů vyrobených v druhém čtvrtletí tohoto roku určeno pro virtualizaci. Oproti stejnému období z loňského roku se jedná o 2% růst výroby serverů pro tento segment.Jedničkou ve výrobě serverů pro virtualizaci zůstala firma HP s 36 % podílem na trhuAčkoli servery určené pro virtualizaci získaly větší podíl na celkovém trhu serverů, jejich výroba však i přes to meziročně poklesla o 21 % na 246 tisíc kusů. Podobně je na tom i světový trh s virtualizačním softwarem, ten zaznamenal ve druhém čtvrtletí meziroční pokles obratu o 18,7 % a klesl na hodnotu 344 milionů dolarů.

Jedničkou ve výrobě serverů pro virtualizaci zůstala v druhém čtvrtletí firma HP s 36 % podílem na celosvětovém trhu, její výroba v tomto segmentu však meziročně poklesla o 18 %. Dell, kterému se v druhém čtvrtletí letošního roku výrazně dařilo, zvýšil svůj podíl o 9 % a obsadil druhou pozici. S podílem 15 % a 14% sekvenčním růstem pak první trojku uzavírá IBM.

Na poli platforem pro virtualizaci vévodí VMware se svým řešením VMware ESX na prvním a VMware Server na druhém místě. I přes tento tržní úspěch však VMwaru obrat poklesl meziročně o 22 %.  O 16 % poklesl prodej licencí pro virtualizaci i u Microsoftu a to především kvůli menšímu zájmu o řešení Virtual Server 2005.

Hyper-V, nová technologie pro virtualizaci od Microsoftu, vykázala silný růst o 54 % a umístila se tak na 4. místě, dotahuje se však již na místo třetí, které zatím patří ustupujícímu Virtual Serveru 2005. První pětku na poli virtualizace pak uzavírá společnost Parallels se svým řešením Virtuozzo.Komentáře