IDC: Produkce pevných disků v normálu ve druhém pololetí

Z důvodu záplav, které postihly v závěru roku 2011 Thajsko a zasáhly většinu výrobců pevných disků, se prodeje pevných disků podle analytické společnosti IDC propadly meziročně o 4,5 %.

IDC: Produkce pevných disků v normálu ve druhém pololetíSSD se začíná výkonem prosazovat v noteboocích, ale vypadá to v budoucnu na rozmach hybridních diskůOprava výrobních závodu potrvá podle IDC téměř celou první polovinu letošního roku a stavu před záplavami dosáhne produkce ve druhé polovině roku.

V této souvislosti analytici upravili dřívější odhady a nyní hovoří o nárůstu v prodaných kusech ve výši 7,7 % v letech 2011 až 2016 o a meziročnímu růstu (CAGR) 9,6 %.

Vzhledem k nedostatku pevných disků v posledních měsících a převyšující poptávce nad nabídkou využili výrobci příležitosti k rapidnímu zvýšení cen, které od roku 2009 zažívaly erozi. Proto analytici odhadují, že v letošním roce růst příjmů pokoří růst prodejů. Do roku 2016 očekávají, že příjmy porostou meziročním tempem (CAGR) 8,6 % a dosáhnou 50 miliard dolarů.

Dalším z důvodů upravených odhadů je změna poptávky spotřebitelů po nových pevných discích. PC budou nadále tvořit největší odbytiště pevných disků, příjmy budou z tohoto segmentu v příštích pěti letech však klesat. Naopak poroste poptávka po osobních úložištích, entry-level storage a podnikových aplikacích, což odráží obecný trend ukládání dat do velkých datacenter a centralizovaných úložišť nejen doma, ale také v prostředí SMB. V dlouhodobém horizontu se tak největším odběratelem pevných disků stanou opět podniky, stejně jako tomu bylo v začátcích trhu HDD.

Zajímavé bude sledovat souboj SSD oproti konvenčním pevným diskům. SSD se začínají prosazovat především kvůli svému výkonu v noteboocích, a proto lze zároveň podle analytiků očekávat v dalších letech úspěch hybridních SSD (SSHD).

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © Gordon Bussiek - Fotolia.com

Komentáře