IDC: Prodeje tiskáren v západní Evropě klesají

Podle analytické společnosti IDC se ve třetím čtvrtletí 2011 v západní Evropě prodalo 6,4 milionu tiskáren v celkové hodnotě 2,8 miliard dolarů. Při porovnání s předchozím rokem se jedná o 0,2% pokles v kusech a příjmy se propadly o 11,9 %.Pokles poptávky po inkoustových tiskárnách a multifunkcích šel ruku v ruce se snižujícími se prodeji nových počítačůTrh tiskových zařízení byl v západní Evropě podle slov analytiků IDC ovlivněn slábnoucí poptávkou nejen spotřebitelů, ale také komerčního sektoru v důsledku snižování nákladů a nejistých ekonomických podmínek.

Pokles poptávky po inkoustových tiskárnách a multifunkcích šel ruku v ruce se snižujícími se prodeji nových počítačů.

Analytici zároveň dodávají, že firmy začínají poptávat také inkoustová zařízení.

„Mnoho let byly inkoustové tiskárny a multifunkce určeny pro spotřebitele a SOHO trh. V posledních letech výrobci investovali do těchto zařízení a nyní jsou zajímavá pro nízko objemový kancelářský tisk,“ uvedl Phil Sargeant, analytik IDC.

Situace na hlavních trzích

Německo nadále zůstalo ve třetím čtvrtletí se 1,7 miliony kusy největším tiskovým trhem a ve srovnání s rokem 2010 zaznamenalo nárůst v kusech o 2,6 %. Dobře se prodávala všechna tisková zařízení kromě inkoustových pro spotřebitele, jejichž prodeje se zvedly jen o 1 % na 0,9 milionu kusů. Největší meziroční nárůst zaznamenaly laserové multifunkce. Prodalo se jich 200 tisíc, tj. o 14,4 % více než vloni.

Ve Velké Británii se prodalo o 11 % více tiskových zařízení než v předchozím roce, tj. 126 milionu. Důvodem byly především cenově dostupné low-endové inkoustové tiskárny.

Nedařilo se francouzskému trhu, kde prodeje klesly o 0,8 % na 1,1 milionu kusů. Nejlépe šly na odbyt laserové multifunkce, kterých se prodalo o 7,4 % více než vloni, tj. 100 tisíc kusů.

Zdroj: IDC Worldwide Quarterly Hardcopy Peripherals Tracker
Titulní foto:  © adisa - Fotolia.comKomentáře