IDC předpovídá budoucnost osobních výpočetních zařízení

Tablety se stanou rozšířením počítačů, stejně jako byly notebooky pro stolní počítače před dvaceti lety. IT odvětví je v bodu zlomu, uživatelé budou vyžadovat výpočetní zařízení, jež bude jednoduché a příjemné používat.

IDC předpovídá budoucnost osobních výpočetních zařízeníKdyž se IDC dívá do budoucnosti výpočetní techniky, tvrdí, že její pokrok již nezačíná a nekončí u osobních počítačů. Od prvního smartphonu v roce 2000 a od uvedení tabletu v následující dekádě jsme svědky exploze mobilních form factorů a překotného tempa inovací v hardwaru i softwaru. Tyto form factory jsou nyní rozšířením osobní výpočetní techniky.

Za posledních pět let byli OEM výrobci a další partneři ekosystému příliš spokojení se současným stavem a nedbali příliš na inovace. Výsledkem je plochý růst počítačového trhu v roce 2012 (v ČR a na Slovensku trh PC loni klesal, pozn. red.) a možná stagnace v roce 2013 vlivem pokračujícího přechodu uživatelů na stále výkonnější smartphony a tablety.

Letos se k internetu připojí celosvětově více než 2 miliardy uživatelů. Zajímavé není až tak množství on-line uživatelů, ale počet zařízení, které budou pro přístup použity. Více než polovina uživatelů na internet přistoupí přes mobilní zařízení.

To znamená, že systémoví OEM a dodavatelé polovodičů musejí klást vyšší důraz na vyšší výkon, optimalizaci spotřeby při celodenním mobilní využití a usilovat o integraci a úspory nákladů s využitím heterogenních SoC řešení napříč všemi form factory.

Uvedení nové kategorie ultrabooků přichází z pohledu počítačového odvětví v důležitém okamžiku. Zavedení výrobci se snaží vymyslet nové obchodní modely a zůstat na poli osobní výpočetní techniky relevantními hráči.

IDC očekává, že odvětví letos zaznamená zrychlení investic a inovací do technologií, designu a vývoje materiálů ale i softwarových platforem napříč výpočetními zařízeními. Jde o oživení, které je pro změnu směru vývoje trhu PC nutné, přičemž iniciativy jako kategorie ultrabooků jsou jen krůček od nové cesty počítačového odvětví, uvádějí analytici.

Růst odvětví je zcela zřejmý, klíčovou výzvou nebude rozhodnutí, jaký form factor podporovat nebo jakou aplikaci umožnit, ale jak se počítačové odvětví spojí a definuje transformaci trhu kolem jasné zkušenosti s výpočetními technologiemi. Nakonec zákazník bude požadovat stejnou úroveň jednoduchosti a pohodlí při použití všech zařízení pro všechny služby,“ uvedl Mario Morales, program viceprezident pro polovodiče a EMC v IDC.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © CLIPAREA.com - Fotolia.com

Komentáře