IDC: Podíl Intelu v oblasti serverů roste na úkor AMD

Intel ve druhém čtvrtletí roku 2010 zvětšil svůj podíl na trhu serverů a využil tak pomalého přechodu AMD k nové řadě serverových procesorů. Jaké jsou aktuální výsledky vedoucích hráčů na trhu?Větší zájem o nové Opterony očekávají analytici až ve třetíma  čtvrtém čtvrtletí.Podle zprávy analytiků IDC ovládá Intel již 93,5 % segmentu se serverovými procesory, ve druhém čtvrtletí loňského roku to přitom bylo 89,9 %. AMD se naopak se serverovými procesory příliš nedaří, a to i přes uvedení nových šesti-, osmi- a dvanáctijádrových Opteronů. Podíl výrobce meziročně klesl v segmentu serverů z 10,1 % na 6,5 %.

Intelu zajistily zvýšené prodeje nové 32nm Xeony DP (kódové označení Westmere-EP) a také 45nm Xeony MP, původně označované jako Nehalem-EX, které byly nakupovány ve značně větších objemech než Opterony 6000 společnosti AMD,“ uvedl v e-mailu pro IDG analytik IDC Shane Rau.

Naopak AMD se potýkalo na začátku čtvrtletí s opožděnými dodávkami svých nových produktů na trh. „Když AMD uvedlo své osmi- a dvanáctijádrové Opterony, OEM je v druhém čtvrtletí nenakoupili a na trh se dostaly jen v omezeném množství. Předpokládám, že se to ve třetím čtvrtletí zlepší,“ uvedl dále Shane Rau.

AMD si polepšilo v noteboocích

Z hlediska celkového trhu s x86 procesory, zahrnujícího mobilní a desktopové procesory, si AMD mírně polepšilo a dodalo 19 % všech procesorů. Ve stejném období loňského roku šlo o 18,8 %.

V oblasti mobilních procesorů AMD navýšilo podíl z 12,1 % v prvním čtvrtletí na 13,7 % ve druhém. Intel naopak v dodávkách mobilních procesorů poklesl z 87,8 % na 86,1 %, zatímco v oblasti desktopových čipů posílil o půl procentního bodu na celkových 72,2 %.

Třetí Via Technology zaznamenala 0,3% podíl na celkovém objemu s mikroprocesory, což je sice lepší, než 0,2 % v prvním čtvrtletí, ale naopak jde o horší výsledek oproti druhému kvartálu loňského roku, kdy měla podíl na trhu 0,5 %.

Celkově podle IDC vzrostly meziroční dodávky procesorů všech výrobců v druhém čtvrtletí o 30,8 %, což je dáno skutečností, že firmy i uživatelé obnovili svůj zájem o nákup nových počítačů. Největší růst zaznamenal mobilní sektor, následovaný právě servery.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorldKomentáře