IDC: Počet vytištěných stran v roce 2011 mírně klesl, laserům se daří

Podle analytické společnosti IDC v roce 2011 klesl počet vytištěných stran a rostl vliv laserových tiskáren. Jaké jsou detaily?

IDC: Počet vytištěných stran v roce 2011 mírně klesl, laserům se daříPodle IDC se v roce 2011 vytisklo celkem 3,09 biliónu stránek.Podle IDC se v roce 2011 vytisklo celkem 3,09 biliónu stránek. Vůči předchozímu roku 2010 to znamená mírný pokles o 1 % z 3,12 biliónu.

V rozvojových regionech se se ve sledovaném období meziročně zvýšil počet vytištěných stránek o 7,5 % a v  Latinské Americe a v regionu Asie/Pacifik se tento počet zvýšil dokonce dvouciferně.

Naopak v rozvinutých regionech se podle analytiků snížil počet vytištěných stránek o 5 %. IDC to přisuzuje kombinaci slabé ekonomické situace a trendům jako jsou manažovatelné tiskové služby (MPS), snaha o ekologické zacházení a automatizace správy dokumentů.

Na jednoúčelových tiskárnách a digitálních kopírkách se v roce 2011 meziročně vytisklo  méně stran a to zejména díky růstu multifunkcí, které svůj podíl na vytištěných stranách zvýšily. Výrazněji byl tento jev patrný především v rozvojových regionech, kde počet vytištěných stran na multifunkcích rostl dvouciferně.

Daří se nejen inkoustovým, ale také laserovým multifunkcím. Ty překonaly klasické lasery v počtu vytištěných stran, stále však ne v počtu instalovaných zařízení. U inkoustových tiskáren dominují také multifunkce a to jak v počtu vytištěných stran, tak v počtu zařízení.

Barevné lasery zvyšují svůj podíl

Barevné laserové tiskárny pokračovaly i v roce 2011 ve zvyšování tržního podílu a to jak v rozvojových, tak v rozvinutých regionech. Počet vytištěných stran na barevných laserových multifukcích rostl v rozvinutých regionech podle IDC jednociferně, se podle IDC vytiskly podle IDC více stran a také dvouciferným tempem rostl jejich počet.

Celkově se podle IDC vytisklo na barevných multifunkcích o 7 % více stran než v roce 2010. Podíl inkoustových tiskáren v instalované bázi klesl z 64,4 % v roce 2010 na 63,6 % v roce 2011. V rozvojových regionech sice inkousty rostly o 1,5 %, nicméně ztratily 0,6 % na rozvinutých trzích.

Výrobcům v počtu vytištěných stran za rok 2011 vévodí jednoznačně HP, které je jedničkou téměř ve všech kategoriích. Na druhém místě je celkově Canon a třetí Xerox.


Podíl výrobců na vytištěných stranách za rok 2011 dle kategorií a subkategorií

Kategorie

Podkategorie

Produkt

Top výrobci za rok 2011 dle podílu


#1

#2

#3

Inkoust + laser

MFP + tiskárny + SFDC

HP

Canon

Xerox

Laser

MFP + tiskárny + SFDC

HP

Xerox

Canon

Laser

Barevný

MFP + tiskárny + SFDC

Xerox

HP

Ricoh

Mono

MFP + tiskárny + SFDC

HP

Canon

Xerox

Laser

Barevný

A4 tiskárny

HP

Xerox

Lexmark

Mono

A4 tiskárny

HP

Lexmark

Samsung

Laser

Barevný

A4 MFP

HP

Brother

Xerox

Mono

A4 MFP

HP

Canon

Xerox

Inkoust

MFP + tiskárny

HP

Canon

Epson

MFP – multifunkce
SFDC – jednoúčelové digitální kopírky


Zdroj: IDC

Úvodní foto: © pab_map - Fotolia.com

Komentáře