IDC: Jak se bude dále vyvíjet trh s netbooky? Vytlačí je tablety?

Ještě před rokem byly vnímány netbooky jako zařízení, které změní počítačový trh. Nyní tyto otěže přebírají tablety. Nastane konec netbooků a vytlačí je tablety nebo si půjdou dál svou cestou?Mezi největší hráče na trhu bude nadále patřit Asus s AceremAnalytici z IDC neočekávají konec netbooků, jen o ně již nebude takový zájem. Zákazníci si netbooky a nově také tablety budou nadále pořizovat jako další zařízení do domácností.

Pro letošní rok analytici odhadují, že prodeje dosáhnou 37,8 milionu kusů, tj. o 10,3 % více než v roce 2009. V následujících čtyřech letech trh netbooků poroste meziročně už jen o 4,3 % (CAGR) a v roce 2014 se prodá po celém světě 42,4 milionu netbooků.

Zpomalování růstu prodejů netbooků je patrné také z posledních výsledků prodejů PC. Ve vyspělých zemích prodeje klesají, ovšem v rozvojových regionech se počítače nadále prodávají dobře. Tahounem trhu netbooků se stane Latinská Amerika, střední a východní Evropa (CEE), Střední východ a Afrika (MEA), kde analytici očekávají meziroční růst do roku 2014 kolem 20 % (CAGR). Důvodem bude přetrvávající snaha vlád zavést netbooky do škol. Naproti tomu v západní Evropě prodeje meziročně poklesnou o 11 % (CAGR).

Největšími hráči na trhu budou nadále Asus a Acer. Třetí nejprodávanější netbooky by mělo dodávat HP. Dell byl ještě v roce 2009 čtyřkou trhu, ovšem v letošním roce jej předstihl Samsung a v dalších letech tomu podle analytiků nebude jinak.

Zdroj: IDCKomentáře