IDC: Investice do IT se v ČR v roce 2012 oživily

Po mírném poklesu v minulém roce se investice do IT v České republice podle IDC letos opět navýšily. A to i navzdory obtížné ekonomické situaci a evropské krizi státního dluhu.

IDC: Investice do IT se v ČR v roce 2012 oživilyIDC: Investice do IT se v ČR v roce 2012 oživilyPodle nedávné studie IDC by letos výdaje na IT v ČR měly dosáhnout 5,81 miliardy dolarů, což je o 4,7 % více než v roce 2011, kdy se slušné výsledky státní ekonomiky promítly do solidních výdajů na IT, především ve výrobním průmyslu, veřejném sektoru a sektoru infrastrukturních služeb.

IDC očekává, že výdaje na IT se v ČR v roce 2012 zvýší a plně se navrátí k růstu ve střednědobém horizontu s tím, jak se ekonomiky hlavních cílových trhů pro český export v Evropě zotaví z dluhové krize,“ uvedl senior research analyst Milan Kálal z IDC CEMA.

Česká republika, pravděpodobně více než kterákoliv jiná země ve střední a východní Eropě, dokázala dosáhnout vyrovnané ekonomiky ve smyslu šíře vertikálních trhů, které umožnily udržet každoroční růst investic,“ dodal Milan Kálal.

Jak si vedly jednotlivé segmenty?

Trh infrastrukturních služeb, který zahrnuje dopravu, komunikace a veřejné služby, si z pohledu investic do IT udržel vedoucí pozici. Do tohoto segmentu teklo v roce 2011 25,1 % celkových výdajů na IT ve výši 1,39 miliardy dolarů.

Organizace ve výrobní vertikále (procesní a diskrétní výroba) loni vydaly na IT 933,29 milionu dolarů, což představuje 16,8 % hodnoty trhu. Nejvíce se na růstu podílel automobilový průmysl a vysoké přímé zahraniční investice. Tlak na efektivitu také způsobuje přesun IT investic z hardwaru na software a služby.

Organizace ve veřejném sektoru (vláda, zdravotnictví a vzdělávání) loni utratily za IT 924,31 milionů dolarů (16,6 % trhu IT). Investice veřejného sektoru do IT loni vzrostly o 2,8 %, což je bylo mezi sektory nejvíce. Na růstu se nejvíce podepsal projekt implementace Základních registrů.

Boom mobilních zařízení mění trh

Smartphony mění prostředí IT – enormní boom ve smartphonech a mediálních tabletech v roce 2011 podpořil vývoj mobilních technologií a služeb. Prodeje mediálních tabletů v ČR loni vzrostly 4,6x. Na druhou stranu tyto prodeje negativně ovlivnily prodeje klasických mobilů a počítačů.

Boom smartphonů a mediálních tabletů v roce 2011 vyústil v hlavní změně v segmentu hardwaru. Prodeje nových mobilních zařízení prudce vzrostly, přičemž prodeje klasických mobilů a PC silně klesly. Nicméně nárůst prodejů smartphonů a mediálních tabletů nevyvážil ztrátu příjmů z tradičních produktů, což loni v ČR výrazně přispělo ke stagnaci výdajů na IT,“ vysvětlil Kálal.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © arahan - Fotolia.com

Komentáře