IDC: Elektronický průmysl v roce 2009 poklesl o 11 %

Z údajů analytické skupiny IDC vyplývá, že světový průmysl v oblasti výroby elektroniky (electronic manufacturing services industry) loni poklesl o 11 %, což je méně, než uváděly původní odhady. Jaká je předpověď na další roky?Náročnější období zažijí i EMS a ODM výrobci, kterým očekávaná eroze cen sníží ziskPůvodní odhady analytiků totiž nepočítaly se mírným vzpamatováním trhu koncem roku, kdy spotřebitelé začali utrácet o něco více. IDC uvádí, že elektronický průmysl poroste ve světě do roku 2014 meziroční  průměrnou mírou růstu o 8 %. Analytici dále tvrdí, že zotavení trhu stále leží na nejistých základech a v roce 2011 tak očekávají opět mírné oslabení.

V krátkém období si polepší trh s počítači, který bude těžit především z končící eroze průměrných prodejních cen a dalších faktorů. Ty pozitivně ovlivní zájem spotřebitelů a vrátí růst prodaných zařízení zpět do dvouciferných čísel.

Tímto růstem je víceméně podmíněn i elektronický průmysl, více jak pětina jeho obratu totiž pochází právě ze segmentu počítačů. V dlouhém období zůstanou tržní podmínky na tomto trhu i nadále náročné a to jak pro výrobce samotných elektronických komponent (EMS), tak pro výrobce ODM (Original Design Manufacturer). Mezi důležité faktory, které trh ovlivní, patří mimo jiné změna ve složení počítačů a spotřebitelských produktů směrem k levnějším zařízením, s čímž je spojen nižší obrat. Náročnější období zažijí i EMS a ODM výrobci, kterým očekávaná eroze cen sníží zisk.

Zdroj: IDC, ChannelWorldKomentáře