IDC: Český trh podnikových aplikací v roce 2009 ovládl SAP

Tuzemský trh EAS (Enterprise Application Services) dosáhl v roce 2009 podle analytické společnosti IDC hodnoty 124,32 milionu dolarů. Při srovnání s předchozím rokem to představuje pokles o 9,3. Ovšem při přepočtu kurzových rozdílů se v korunách jedná o růst v řádu jednoho procenta. Jak si vedli jednotliví výrobci?Analytici očekávají, že se tuzemský trh podnikových aplikací v letošním roce vrátí k růstuJedničkou trhu zůstal SAP, který získal 45 % trhu. Druhý skončil Microsoft se 105 novými zákazníky a s nejvíce implementovaným NAV řešeními. Na třetí příčce se umístilo Asseco Solutions (dříve LCS). První pětku výrobců dále uzavírá QAD a Oracle. Špatně si nevedla tuzemská Abra, DC Concept, Cígler Software a JKR.

Podnikové aplikace se nejvíce uplatňovaly v diskrétní výrobě. Podíl tohoto sektoru dosáhl 19,8 % a příjmy 24,57 milionu dolarů. Druhým největším sektorem se stal vládní, následovaný finančním, službami, zpracovatelským, telekomunikačním a vysílacím.

Analytici očekávají, že se tuzemský trh podnikových aplikací v letošním roce vrátí k růstu. Dle odhadů by měl dosáhnout hodnoty 132,69 milionu dolarů, což by znamenalo meziroční nárůst tržeb o 6,7 %. Meziroční míru růstu (CAGR) do roku 2014 odhaduje IDC na 8,2 %.

IDC zveřejnila údaje také za ruský trh podnikových aplikací. Ten meziročně vzrostl o 19,8 % na 492,18 milionu dolarů a jeho lídrem se stal SAP. Druhý skončil tamní 1C, který následoval Oracle, Microsoft a rovněž ruská Galaktika.

Zdroj: IDCKomentáře