IDC: Český trh IT v roce 2012 čekají konzervativní investice

Výdaje na IT v České republice v roce 2011 poklesly v porovnání s předchozím rokem o 2,6 % na 5,12 miliardy dolarů. Jak se vyvíjely investice do hardwaru a softwaru a co čekat letos?

IDC: Český trh IT v roce 2012 čekají konzervativní investice© rgbspace - Fotolia.comZatímco výdaje na software a IT služby podle IDC v roce 2011 mírně vzrostly, výrazný pokles na trhu hardwaru ovlivnil celkové výsledky.

Trh softwaru rostl ze všech segmentů v České republice nejvíce, a to meziročně o 7 %. Na druhé straně celková hodnota prodaných počítačů poklesla o 25 %.

Právě nástup mobilních zařízení jako jsou chytré telefony a multimediální tablety stojí velkou měrou za poklesem trhu PC, zároveň ale také za rostoucí poptávkou po mobilním datovém připojení a rozvojem mobilních aplikací,“ říká Vladimír Kroa, ředitel výzkumu trhu IT služeb.

I přes tento vývoj zůstává podle analytiků český trh IT v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy na druhém místě za dvakrát větším polským a před polovičním maďarským.

Růst ano, ale konzervativní

V roce 2012 IDC očekává opětovné oživení na českém trhu IT a růst o 6,8 % na téměř 5,5 miliardy dolarů. Vývoj by měly silně ovlivnit makroekonomické aspekty, především vývoj HDP v regionálním kontextu, fiskální restrikce, dostupnost úvěrů, míra nezaměstnanosti, výše mezd a kupní síla.

Vzhledem k nejistotě na evropských trzích a možné další recesi mnoho českých firem zaujímá konzervativní postoj k investicím do IT, uvádí IDC, a proto udává i konzervativní očekávání vývoje výdajů na IT.

Firemní sektor zainventuje více do softwaru než hardwaru

V podnikové sféře IDC v roce 2012 očekává pomalejší růst výdajů na hardware než na software a služby. Řada firem v uplynulých letech silně investovala do infrastruktury a nyní se z ní snaží získat maximum dalšími investicemi do softwaru a služeb, které jim to umožní, tvrdí IDC.

Nárůst objemu dat – strukturovaných i nestrukturovaných – a snaha z nich vytěžit použitelné informace vyvolává poptávku po analytických řešeních. Velké množství firem v průzkumech údajně uvádí, že bude významně investovat do mobilních aplikací.

Český trh IT s určitým zpožděním kopíruje trhy západní s tím, že v regionálním kontextu střední a východní Evropy patří  obecně k premiantům z pohledu přijímání nových trendů a technologií. Postupně se tak u nás projevují hlavní trendy jako rozmach mobilních zařízení, přechod na cloudové technologie a využívání sociálních sítí spotřebitelskou i podnikovou sférou. V letošním roce bude tento vývoj ještě zřetelnější,“ uvádí ve zprávě pro média Vladimír Kroa.

Zdroj: IDC
Úvodní foto: © rgbspace - Fotolia.com

Komentáře