IDC: Broadband táhne, ceny připojení klesají

Analytická společnost IDC zveřejnila výsledky trhu širokopásmového připojení k internetu. Jaká je penetrace v zemích střední a východní Evropy a jak se vyvíjí trh IP telefonie?Na konci roku 2010 dosáhlo rozšíření širokopásmových přípojek v domácnostech ve střední a východní Evropě (CEE) 30 %Na konci roku 2010 dosáhlo podle IDC rozšíření širokopásmových přípojek v domácnostech ve střední a východní Evropě (CEE) 30 %.

technologií nadále zůstává DSL, která na konci roku 2010 představovala téměř 50 % všech přípojek.

Nárůst počtu širokopásmových přípojek byl stabilní napříč celým regionem, ale nejrychleji se rozšiřoval v Rusku. Příjem operátorů z uživatele (ARPU) spadl od roku 2007 v důsledku konkurenčního boje o 25 %.

Analytici očekávají, že trh širokopásmového připojení v regionu CEE vzroste v letech 2011 až 2015 o 10 milionů přípojek, tedy na celkových 40 milionů a bude představovat 45 % trhu. Meziročně se tak bude jednat o nárůst ve výši 8 % (CAGR). Ve srovnání s lety 2007 až 2011 se však jedná o zpomalení, jelikož tehdy se meziroční míra růstu pohybovala na úrovni 24 % (CAGR).

IP telefonie na vzestupu

Příjmy z IP PBX dosáhly v loňském roce v regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky (EMEA) 2,12 miliardy, a vrostly tak o 14,3 %. Dařilo se také IP telefonům, jejíž příjmy se zvedly meziročně o 22,5 % na 1,04 miliardy dolarů.

Největší podíl na růstu v regionu měl trh západní Evropy. Region střední a východní Evropy, Blízkého východu a Afriky, ve kterém je rozšíření IP telefonie nízké, představoval jen 19,6 %.

Z  výrobců zaznamenala růst pouze Avaya a Cisco. Výrobci a systémoví integrátoři uvádějí, že zákazníci dávají přednost integraci dříve zakoupeného hlasového zařízení do nových řešení.

Zdroj: IDCKomentáře