IDC: 2012 bude rokem války mobilních a cloudových platforem

Analytická agentura IDC vydala předpověď vývoje trhu IT pro rok 2012. Jaké technologie budou hrát prim a jak se budou vyvíjet hlavní segmenty?

IDC: 2012 bude rokem války mobilních a cloudových platforemIDC: 2012 bude rokem války mobilních a cloudových platforemVýdaje na mobilní řešení, cloudové služby, sociální sítě a analýzu velkých dat rostou meziročně o 18 % a IDC předpokládá, že do roku 2020 budou tvořit 80 % růstu všech výdajů na IT.

IDC předpovídá, že v příštím roce zaznamenáme několik významných bitev mezi firmami, které se budou snažit získat vedoucí pozici v některých z těchto rychle rostoucích oblastí. Do konce roku 2012 by se mělo ukázat, která ze společností, jako jsou Microsoft, HP, SAP, RIM či Apple, bude patřit mezi lídry odvětví.

Celosvětově IDC v roce 2012 predikuje růst celkových výdajů na IT o 6,9 % na 1,8 bilionu dolarů. Až 20 % těchto výdajů budou tvořit technologie, které dnes mění IT – smartphony, tablety, mobilní sítě, sociální sítě a analýza velkých dat.

Přitom rozvíjející se trhy (všechny trhy kromě Severní Ameriky, Západní Evropy, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu) budou tvořit více než polovinu všech výdajů na IT.

Mobilní zařízení před PC, Obrat cloudových služeby Amazonu v miliardách

Smartphony a tablety by v příštím roce měly v dodávkách i obratu předčít počítače. Mobilní aplikace s 85 miliony stažení by měly vygenerovat větší příjmy než trh mainframů. Mobilní trh se navíc vyostří vstupem Microsoftu a jeho nového operačního systému.

IDC také definuje příští rok jako svět cloudových služeb se strategickým zaměřením na přesun z budování infrastruktury na vytváření aplikačních platforem a ekosystémů. Zavedení hráči jako IBM, Microsoft a Oracle budou čelit výzvám společností Amazon, Google, Salesforce.com a VMware.

IDC očekává, že Amazon Web Services překročí obrat miliardy dolarů ze svých cloudových služeb a podniková oblast Googlu této hranice doroste během dalších 18 měsíců.

Analýza velkých dat klíčovou dovedností

Technologie sociálních sítí se podle IDC stanou povinnou součástí každého většího podnikového IT výrobce. Společnosti jako LinkedIn, Spigit, BrightIdea, Attensity a Litium jsou logickým akvizičním cílem pro firmy, jako jsou Microsot, IBM a Oracle. Facebook podle analytiků upevní svou pozici rozšířením služeb ve smyslu B2C platformy.

Velká data se v roce 2012, kdy objem digitálního obsahu naroste o 48 % na 2,7 zettabytů, stanou jednou z klíčových dovedností. Přes 90 % informací nebude strukturovaných, přičemž je bude třeba analyzovat. IDC proto očekává bližší integraci nástrojů, jako jsou in-memory databáze a Business Intelligence.

IDC dále předpokládá, že:

  • Výdaje na mobilní datové sítě překročí výdaje na pevné sítě.
  • 80 % nových komerčních podnikových aplikací bude nasazováno v cloudu.
  • Do konce roku bude 15 % nových mobilních aplikací založeno na HTML 5.
  • Výrobci na rozvíjejících se trzích (např. Huawei) výrazně prorazí na rozvinutých trzích, jako je USA.
  • Během dalších 24 měsíců počet inteligentních, komunikačních zařízení v síti překoná tradiční výpočetní zařízení v poměru 2:1, což změní způsob, jakým přemýšlíme a komunikujeme.


Zdroj: IDCKomentáře