IBM oznámilo výsledky, ve čtvrtém čtvrtletí rostl zisk o 9 %

Firma IBM oznámila své finanční výsledky za poslední čtvrtletí loňského roku. Které regiony byly silné a kde se IBM v roce 2010 naopak dařilo méně?Za čtvrtý kvartál, který pro IBM skončil 31. prosince 2010, utržil výrobce celkem 29 miliard dolarů a čistý zisk dosáhl 5,3 miliard dolarů. Za čtvrtý kvartál, který pro IBM skončil 31. prosince 2010, utržil výrobce celkem 29 miliard dolarů a dosáhl čistého zisku 5,3 miliard dolarů. V meziročním srovnání si tržby polepšily o 7 %, zisk o 9 %. Ještě mírně výraznější růst v podobě 10 % zaznamenalo IBM v celoročních výsledcích. Čistý zisk za rok 2010 dosáhl 14,8 miliard dolarů, obrat se zastavil na 99,9 miliardách.

Čtvrté čtvrtletí bylo úspěšné v Americe, kde obrat rostl o 9 % na 12,2 miliard. V regionu EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) tomu bylo naopak a obrat o 2 % klesl. Rekordmanem čtvrtletí je region Asia-Pacifik se 14% zvýšením obratu na 6,6 miliard dolarů. Silný růst je patrný zejména v méně rozvinutých zemích. V zemích BRIC (Brazílie, Rusko, India, Čína) rostl obrat o 19 % a ve více jak 50 dalších státech si IBM polepšilo o vice než 10 %.

Nejvíce se v dané období dařilo skupině Systems and Technology, která si polepšila o 21 % a obrat skončil na 21 miliardách dolarů. Na těchto výsledcích mají velkou zásluhu prodeje mainframe serverů System z, kterých se prodalo o 69 % více jak vloni. Dařilo se také Business analytics skupině. Ta si ve jmenovaném čtvrtletí polepšila o 19 % a úspěšný byl jak prodej softwaru, tak poskytování služeb.

Dobré výsledky zaznamenal i segment softwaru. Dosáhl obratu 7 miliard dolarů a 7% růstu. Nejlépe se prodával WebSphere middleware, který si polepšil o 32 %. Software Lotus pak klesl o 3 %, což je způsobeno velmi silnou konkurencí v tomto segmentu.

„Rok 2011 jsme zakončili s rekordními zisky a volnými hotovostními prostředky, přičemž jsme dokonce překonali plánovaný zisk na akcii,“ zhodnotil výsledky v tiskové zprávě CEO IBM Samuel J. Palmisano.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře