HP zveřejnilo výsledky za 1. čtvrtletí. Obrat rostl o 8 %

HP oznámilo hospodářské výsledky za první fiskální čtvrtletí, které skončilo 31. 1. 2009. Rostl obrat, zisk i výnosy z akcií. Jak se dařilo jednotlivým divizím?HP se v prvním čtvtletí dařilo růst čeká také v roce 2010. Podpoří také své resellery?Za první čtvrtletí fiskálního roku dosáhlo HP čistých tržeb ve výši 31,2 miliardy dolarů, což představuje 8% nárůst oproti stejnému období v loňském roce a 5% nárůst po zohlednění účinků změn měnových kurzů.

Že byly Vánoce u jednoho z největších IT výrobců opravdu veselé, svědčí i další výsledky. GAAP provozní zisk za první čtvrtletí vzrostl o 20 % na 3 miliardy dolarů. Zisk na akcii 0,96 dolaru představuje 28% nárůst proti 0,75 dolaru o rok dříve.

Síla našeho portfolia, optimalizovaná nákladová struktura a zrychlující dynamika trhu nám dávají jistotu, že můžeme zvýšit náš výhled pro celý letošní rok,“ komentoval výsledky Mark Hurd, předseda představenstva a generální ředitel společnosti HP.

HP nejvíce rostlo v zemích BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), a to o 41 % oproti stejnému období loňského roku. Tyto trhy nicméně tvoří pouze 10 % obratu společnosti, jen v případě USA jde o 45 %. V regionů EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) výrobce zaznamenal pokles o 1 %.

HP podle divizí

Divize Enterprise Storage and Servers (ESS) zaznamenala obratový růst o 11 %. Tržby ze standardních serverů vzrostly o 27 %, zatímco tržby z úložných produktů poklesly o 3 % a tržby z produktové řady střední kategorie EVA poklesly o 5 %. Obrat z portfolia Business Critical Systems poklesl o 22 %, zatímco tržby z ESS blade serverů vzrostly o 24 %.

Obrat skupiny Imaging and Printing Group (IPG) vzrostl meziročně o 4 % na 6,2 miliardy dolarů. Tržby z prodeje spotřebního materiálu vzrostly o 1 % a z prodeje užitkového a osobního hardwaru se zvýšily o 4 % a 21 %. Počet dodaných tiskáren vzrostl meziročně o 16 %, počet kusů užitkového tiskového hardwaru narostl o 11 % a počet kusů osobního tiskového hardwaru se zvýšil o 18 %.

Divize Personal Systems Group (PSG) vykázala 26% nárůst počtu dodaných zařízení a po celém světě si udržela vedoucí pozici na trhu PC. Tržby divize PSG se zvýšily o 20 % na 10,6 miliardy dolarů. Obrat z prodeje notebooků v tomto čtvrtletí vzrostl o 25 % a z prodeje stolních počítačů pak o 16 %. Obrat z prodeje užitkových klientů se zvýšil o 16 % a z prodeje osobních klientů o 26 %.

Možná trochu překvapivé výsledky vykázala divize Services, které klesly tržby o 1 % na 8,7 miliardy dolarů. Tržby z outsourcingu infrastrukturních technologií naopak vzrostly o 2 % na 3,9 miliardy dolarů. Tržby z technologických služeb se snížily o 2 % na 2,4 miliardy dolarů. Aplikační služby vykázaly obrat ve výši 1,5 miliardy dolarů a outsourcing podnikových procesů 734 miliony dolarů; jednalo se o 8% a 3% pokles.

Výsledky HP Software se udržely na 878 milionech dolarů. Tržby ze softwarového portfolia Business Technology Optimization poklesly o 1 %, z ostatních softwarových produktů naopak o 1 % vzrostly.

Výhled na další čtvrtletí

HP odhaduje, že tržby za celý fiskální rok 2010 se budou pohybovat mezi 121,5 a 122,5 miliardami dolarů, což by znamenalo nárůst oproti předchozí zveřejněné prognóze 118 až 119 miliard dolarů.

Tyto odhady pro druhé fiskální čtvrtletí a celý fiskální rok 2010 neodrážejí potenciální dopad akvizice firmy 3Com Corporation, kterou HP ohlásila 11. 11. 2009.

Pokud máte zájem o podrobnější informace, zamiřte na web HP pro vztahy s investory, nebo shlédněte záznam konferenčního hovoru společnosti HP k výsledkům v prvním čtvrtletí.Komentáře