HP vykázalo za poslední čtvrtletí ztrátu 8,9 miliardy dolarů

Výraznou ztrátu způsobily již dříve oznámené odpisy. Výrobce se však potýká i se slabými prodeji počítačů a severů.

HP vykázalo za poslední čtvrtletí ztrátu 8,9 miliardy dolarůHP vykázalo za poslední čtvrtletí ztrátu 8,9 miliardy dolarůHewlett-Packard oznámil ztrátu ve výši 8,9 miliard dolarů za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2012, které skončilo 31. 6. 2012. Rozředěná ztráta na akcii podle principů GAAP činila 4,49 dolaru, což představuje pokles oproti rozředěnému zisku na akcii v hodnotě 0,93 dolaru ve stejném období předchozího roku.

Během tohoto období dosáhly čisté tržby HP hodnoty 29,7 miliardy dolarů, což představuje 5% pokles oproti stejnému období loňského roku, resp. 2% pokles při zohlednění účinků změn měnových kurzů.

Do výsledků se promítly odpisy nakoupených nehmotných aktiv, odpisy souvisejícími se snížením hodnoty dobrého jména společnosti (8 miliard dolarů), náklady na restrukturalizaci, výdaje spojené s akvizicemi a náklady týkajícími se postupného omezování vybraných firemních aktivit.

Výsledky divizí

Tržby divize Personal Systems Group (PSG) v meziročním srovnání poklesly o 10 % při 4,7% provozní marži. Příjmy v rámci komerčního segmentu poklesly o 9 %, v oblasti spotřebních klientů se snížily o 12 %. Prodeje desktopů zaznamenaly pokles o 6 %, notebooků se prodalo o 12 % méně a celkový počet všech prodaných jednotek poklesl o 10 %.

Tržby obchodní jednotky Imaging and Printing Group (IPG) zaznamenaly meziroční pokles o 3 % při 15,8% provozní marži. Přito, v segmentu komerčního hardwaru došlo ke 4% meziročnímu nárůstu, u spotřebního hardwaru pak k 13% meziročnímu poklesu a 23% snížení počtu prodaných kusů tiskáren.

Tržby skupiny Services meziročně poklesly o 3 % při 11% provozní marži. Tržby obchodní jednotky Technology Services meziročně poklesly o 1 %, v případě Application a Business Services zůstaly na stejné úrovni a u divize IT Outsourcingu meziročně poklesly o 6 %.

Tržby divize Enterprise Servers, Storage and Networking (ESSN) se meziročně snížily o 4 % při 10,9% provozní marži. Tržby divize Networking se v meziročním srovnání zvýšily o 6 %, u divize Industry Standard Servers poklesly o 3 %, v případě obchodní jednotky Business Critical Systems se snížily o 16 % a v oblasti Storage poklesly o 5 %.

HP se dařilo v softwaru

Tržby divize Software meziročně vzrostly o 18 % při 18% provozní marži, včetně výsledků divize Autonomy. Na růstu tržeb HP Software se podílel zejména 2% nárůst prodeje licencí, 16% růst v oblasti podpory a 65% zvýšení objemu poskytovaných služeb.

Obchodní jednotka HP Financial Services meziročně udržela tržby na stejné úrovni; 2% pokles objemu financování vyrovnal 2% nárůst v čistých aktivech. Provozní marže činila 10,4 %.


 

Přehled finančních výsledků HP za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2012

Q3 FY12

Q3 FY11

Meziročně

GAAP čisté příjmy (mld. USD)

29,7

31,2

- 5 %

GAAP provozní marže

- 29,7 %

8,1 %

- 37,8 bodu

GAAP čistý zisk (ztráta) (mld. USD)

- 8,9

- 1,9

- 568 %

GAAP rozředěný zisk (ztráta) na akcii

- 4,49

0,93

- 583 %

Non-GAAP provozní marže

9,2 %

9,8 %

- 0,6 bodu

Non-GAAP čistý zisk (mld. USD)

2,0

2,3

- 14 %

Non-GAAP rozředěný zisk na akcii

1,00

1,10

- 9 %

Zdroj: HP


 

HP se stále nachází v úvodní fázi víceletého procesu změn a navzdory všem překážkám dosahujeme znatelných pokroků, uvedla v tiskové zprávě Meg Whitmanová, prezidentka a generální ředitelka společnosti HP.

S poklesem výsledků se v minulém kvartálu potýkala také společnost Dell.

Zdroj: HP, IDG News Service
Úvodní foto: © borzaya - Fotolia.com

Komentáře