HP potvrdilo spojení divize počítačů a tiskáren, analytici na vážkách

HP oznámilo spojení divize Imaging and Printing Group a Personal Systems Group s cílem zajistit profitabilní růst celé společnosti. Analytici si však nemyslí, že krok přinese výrazné úspory.

HP potvrdilo spojení divize počítačů a tiskáren, analytici na vážkáchHP potvrdilo spojení divize počítačů a tiskáren, analytici na vážkáchObě divize budou spojeny v novou jednotku Printing and Pesonal Systems Group, kterou povede Todd Bradley, výkonný viceprezident PSG od roku 2005.

Tento krok odráží budoucnost tiskového byznysu vedle počítačů. Zatímco prodeje tiskáren by v následujících letech měly růst o 1-2 %, trh počítačů bude podle IDC expandovat o 5 %.

HP uvádí, že spojením divize počítačů a tiskáren zjednoduší svůj dodavatelský řetězec, dosáhne úspor nákladů, které bude moci reinvestovat do svého podnikání.

Poskytnutí nejlepších inovací zaměřených na zákazníky a provozní efektivity věříme, že vytvoříme vítězný scénář pro naše klienty, partnery a akcionáře,“ uvedla CEO Meg Whitmanová.

Gartner nesouhlasí

Ne všichni jsou tak přesvědčení, že spojení divizí pomůže HP uspořit náklady. „V dnešním oznámení nevidím nic, co by změnilo fakt, že HP je méně než suma svých částí,“ uvedl Mark Fabbi, analytik společnosti Gartner. Přesunutí židlí není dostatečné,“ dodal.

Místo toho by se společnost měla zaměřit na vedoucí diskuze IT a přemýšlet, jak využít své softwarové akvizice provedení v roce 2011.

Podle HP spojení umožní racionalizovat prodeje, zákaznickou podporu a provoz dodavatelského řetězce.

Ezra Gottheil, senior analytik Technology Business Research, souhlasí. Spojení propojí řadu aspektů consumer byznysu HP včetně dodavatelského řetězce, prodejní síly a uvádění produktů: „Je to pozitivní. Problém HP v posledních několika letech je, že fungovalo v silech a nebylo schopné plně využít potenciál synergie jednoho z největších IT dodavatelů na světě.

Kombinace obou divizí pravděpodobně přinese vyšší marže a pomůže především PSG, které v posledních letech bojovalo s růstem a stalo se cílem pro vyčlenění ven z firmy, dodal Gottheil.

Mark Fabbi však dodal, že se jedná o natolik nízko-maržový byznys, že „nejsou přesvědčení, že zde kromě některých překrývajících se funkcí existují příležitosti snižovat náklady. Na straně nákupu se většinou jedná o rozdílného kupce (v podnicích) a jsou prodávány v různých oblastech (consumer/retail), takže synergie je slabá.

Druhý pokus spojit divizi tiskáren a PC

HP naposledy spojilo své divize tiskáren a PC v roce 2005, což bylo jedno z posledních rozhodnutí Calry Fioriny. Její nástupce Mark Hurd to po jejím nahrazení opět změnil. Hurdův nástupce, Léo Apotheker, chtěl podnikové divize odloučit ještě více tím, že se rozhodl PSG vyčlenit mimo HP jako samostatnou firmu.

Fiorina jmenovala Viyomeshe Joshi, ředitelem IPG se zodpovědností za obě divize, HP však ve středu oznámilo, že Joshi odchází.

Vidět VJ odcházet z HP je ztráta. Byl jedním z dynamičtějších výkonných představitelů HP, kterému bude chybět jeho entuziazmus a energie,“ uvedl Fabbi.

Todd Bradley novým šéfem

Meg Whitmanová postavila do čela nové divize Todda Bradleyho. Od té doby, co v roce 2005 převzal vedení PSG, vzrostly prodeje o 30 % na 39,6 miliardy dolarů. Prodeje IPG přitom klesaly na 25,8 miliardy dolarů v loňském roce, což je o miliardu méně než v roce 2005. Loni výkon obou divizí poklesl, divize tiskáren si však vedla hůře než PC.

Na druhou stranu oblast tiskáren zůstává jednou z nejziskovějších v rámci byznysu HP, provozní marže IPG dosahuje 15,4 % v porovnání s 5,9% marží PC. Marže IPG však od roku 2009 klesají.

V rámci restrukturalizace HP také spojí organizaci Global Accounts Sales s HP Enterprise Group, kterou povede David Donatelli. Tato část zahrnuje podnikové servery, storage, networking a technologické služby.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře