HP oznámilo výsledky za čtvrté čtvrtletí 2011, čistý zisk klesl o 91 %

Společnost Hewlett-Packard oznámila finanční výsledky za poslední čtvrtletí letošního roku a celý fiskální rok 2011. Jaký byl zisk výrobce?HP oznámilo výsledky za čtvrté čtvrtletí 2011, čistý zisk klesl o 91 %Příjmy HP podle metodiky GAAP klesly ve čtvrtém čtvrtletí 2011 meziročně o 3 % na 32,1 miliardy dolarů.

Výrobce si pohoršil také na provozní marži dle GAAP, která klesla o 7,4 procentního bodu na 2,5 %. Stejně dramaticky klesal také GAAP čistý zisk, který meziročně ztratil 91 % a z loňských 2,5 miliardy dolarů klesl na 200 milionů dolarů.

Podobného poklesu se dočkal také GAAP rozředěný zisk na akcii, který meziročně spadl o 89 % z 1,1 dolaru na 0,12 dolarů.

Non-GAAP tržby poklesly o 3 % na 32,3 miliardy dolarů. Non-GAAP čistý zisk a rozředěný zisk na akcii spadl o 23 % a 12 %, na 2,4 miliardy dolarů, respektive 1,17 dolaru.

Markantní rozdíl v čistém zisku mezi GAAP a non-GAAP výsledky je způsoben tím, že výsledky non-GAAP nezahrnují náklady spojené s ukončením aktivit HP spojených s webOS, které se vyšplhaly na 2,1 miliardy dolarů.

Tržby v Evropě klesly

V Evropě, na Blízkém východě a v Africe činily GAAP tržby 11,7 miliardy dolarů, což znamená meziroční pokles 6 % v dolarech a 10 % v konstantní měně. Zároveň se jedná o nejvýraznější pokles tržeb napříč regiony. V Severní a Jižní Americe dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 2011 tržby HP 14,5 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles o 4 %.

V regionu Asie a Tichomoří rostly tržby ve sledovaném období o 3 % na 6 miliard dolarů. Růst o 9 % zaznamenaly také země skrývající se pod zkratkou BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína), kde se tržby zastavily na 3,8 miliardách dolarů.

Nejvíce se ve sledovaném období dařilo divizi HP Software, jejíž tržby meziročně rostly o 28 %. Nevětší měrou se na výsledcích podílel dobrý prodej licencí (růst o 33 %) a služeb (36 %). Tržby divize PSG, kterou si HP nakonec ponechá a kolem které bylo v posledním velmi čtvrtletí rušno, klesly o 2 %. V segmentu firem sice PSG rostlo o 5 %, nicméně prodeje spotřebitelům se propadly o 9 %.

Růst zaznamenala také divize Services (2%) a Financial Services (18 %). Pokles tržeb naopak ohlásily divize Enterprise Servers, Storage and Networking (-4 %) a Imaging and Printing Group (-10 %).

Do dalšího roku vkročí HP uvážlivě

Tržby HP za celý fiskální rok 2011 dosáhly podle GAAP 127,2 miliardy dolarů, což znamená meziroční růst o 1 % v dolarech a pokles o 1 % v konstantní měně. GAAP čistý zisk spadl meziročně o 19 % na 7,1 miliardy dolarů a o 10 % klesl také zředěný zisk na akcii.

GAAP provozní zisk činil za fiskální rok 2011 celkem 9,7 miliardy dolarů a non-GAAP provozní zisk dosáhl 13,8 miliardy dolarů. „I když byl fiskální rok 2011 plný komplikací, vzrostl náš non-GAAP rozředěný zisk na akcii o 7 % a vygenerovali jsme cash flow z aktivit v hodnotě 12,6 miliardy dolarů,“ uvedla v tiskové zprávě Cathie Lesjak, výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka HP.

HP chce po několika odvážných rozhodnutích bývalého CEO jednat v příštím roce spíše opatrněji. „Pro fiskální rok 2012 zůstáváme opatrní, ale i více zaměření na výhled zisků a posílení hodnot akcií,“ doplnila Lesjak.

Stejně vidí budoucnost firmy současná CEO společnosti Meg Whitmanová: „Ve fiskálním roce 2012 se musíme vrátit k základům obchodu, včetně uvážlivých investic a konzistentnějších rozhodnutí.“Komentáře