HP končí s tablety a smartphony, zvažuje i vyčlenění divize počítačů

Společnost HP oznámila, že ukončí produkci zařízení s operačním systémem WebOS a zvažuje oddělení nebo prodej divize PSG, která dominuje trhu PC. Ve vzduchu visí také miliardová akvizice Autonomy se zacílením na podnikový byznys.

HP končí s tablety a smartphony, zvažuje i vyčlenění divize počítačůHP končí s tablety a smartphony, zvažuje i vyčlenění divize počítačůPředstavenstvo společnosti HP se usneslo na prozkoumání dalších postupů a budoucnosti divize PSG, která vyrábí počítače, tablety a smartphony.

„HP zváží širokou řadu možností, které mohou mezi jinými zahrnovat úplné nebo částečně oddělení PSG od HP prostřednictvím vyčlenění do samostatného podniku nebo jiné transakce,“ uvedla společnost v prohlášení.

Divize Personal Systems Group, která dodává osobní počítače, tablety a smartphony, dosahuje v rámci podniku nejnižší ziskové marže, na druhou stranu vygenerovala téměř třetinu tržeb za rok 2010. Její produkty jsou však velmi citlivé na kolísání poptávky spotřebitelů.

Zařízení běžící na systému WebOs, který HP získalo loni akvizicí společnosti Palm, již nebudou dále vyvíjena ani uváděna na trh. Výrobce se tak rozhodl po slabých prodejích tabletu TouchPad.

Pokud by se HP vzdalo celé divize PSG, následovalo by krok IBM, které prodalo divizi PC  Lenovu v roce 2005, aby se zaměřilo na oblast softwaru a služeb, a dosáhlo tak vyšších marží.

Akvizí do světa vyšších marží

HP také potvrdilo, že jedná s výrobcem analytického softwaru, společností Autonomy, o její akvizici. Podle informací, které uvedl Bloomberg a Wall Street Journal, HP navrhuje částku 10 miliard dolarů. Výrobce se k detailům však zatím nevyjádřil.

Autonomy dodává do organizací nástroje pro vyhledávání a analýzu nestrukturovaných dat a databází a řešení pro správu obsahu. Pro HP by akvizice byla zajímavá i z pohledu databází Vertica a datových úložišť 3PAR.

Zároveň by Autonomy otevřelo HP cestu do světa velkých dat, kde by mohlo postavit konkurenční systémy proti řešením Greenplum od EMC a Netezza od IBM.

Tržby stagnují, čas zvážit byznys?

HP oznámilo, že tržby za třetí čtvrtletí končící 31. 7. 2011 dosáhly 31,2 miliardy dolarů, což znamená přibližně 1,6% meziroční růst. Zisk na akcii činil 1,1 dolaru. Výsledky kopírují podle společnosti tržní očekávání.

Ve čtvrtém čtvrtletí HP očekává nižší zisk vlivem ukončení byznysu s WebOS. Obrat by měl dosáhnout 32,1 – 32,5 miliardy dolarů a zisk na akcii 1,12 – 1,16 dolaru.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře