Gartner snižil odhad prodejů PC. Přichází soumrak netbooků?

Podle odhadů analytické společnosti Gartner se v letošním roce po celém světě prodá 367,8 milionu kusů počítačů. Při srovnání s předchozím rokem to bude představovat růst o 19,2 %. O které produkty opadá zájem?Podle analytiků mají netbooky stále své místo na trhu, ale již nikoli jako náhrada standardního notebooku„PC trh v první polovině roku 2010 ožil, ale skutečná zkouška jeho odolnosti je teprve před námi,“ řekl Ranjit Atwal, ředitel výzkumu v agentuře Gartner. „Z důvodu nejistých ekonomických podmínek ve Spojených státech a západní Evropě jsme o 2 % snížili naši původní předpověď pro druhou polovinu roku na 15,2 %.“

V roce 2009 trh PC táhli spotřebitelé, jelikož firemní zákazníci z důvodu ekonomicky nestabilního prostředí začali prodlužovat cyklus výměny hardwaru. V letošním roce poptávka spotřebitelů zůstala silná a nadále poroste, jelikož uživatelé již počítač nevidí jako luxus, nýbrž jako nutnost. Analytici zároveň varují, že firmy by neměli nákup nového vybavení příliš zdržovat. Pozdní přechod se může z důvodu potřeby údržby starého hardware, a s tím spojené nespokojenosti zaměstnanců, prodražit.

Zlatá éra netbooků je pryč

Netbooky zažili v loňském roce boom a na konci roku zaujímaly 20% podíl na celkových prodejích PC. Nyní již  podle analytiků zájem o tuto specifickou kategorii notebooků opadá. Proto v letošním roce jejich podíl klesne pod 18 % a do roku 2014 se propadnou až na hranici 10 %.

Podle analytiků mají netbooky stále své místo na trhu, ale již nikoli jako náhrada standardního notebooku. Ceny netbooků a low-endových notebooků jsou již dnes tak blízko, že zákazníci raději sáhnou po klasickém notebooku a netbooky berou jen jako doplňkové zařízení. Ovšem jejich pozici může ještě více ohrozit nově rodící se trh tabletů.

Zdroj: Gartner (září, 2010)Komentáře