Gartner zvýšil předpověď pro trh s polovodiči

Světový trh polovodičů dosáhne v roce 2010 podle aktualizované předpovědi analytické společnosti Gartner hodnoty 300 miliard dolarů. Při srovnání s předchozím rokem to bude představovat nárůst o 31,5 %. Které produktové skupiny se mají těšit zvýšenému zájmu?Pokles spotřebitelských počítačů částečně kompenzují vyšší prodeje tabletů, které pomalu začínají vytlačovat netbookyVe druhém čtvrtletí 2010 skončily prodeje počítačů do domácností na vyspělých trzích mírně pod očekáváním analytiků a také ve čtvrtletí třetím budou podle předpovědí pod sezónním průměrem. Pokles consumer segmentu, ale částečně kompenzují vyšší prodeje tabletů, které pomalu začínají vytlačovat netbooky.

Naopak výhled pro trh mobilních telefonů je příznivý a podle odhadů prodeje polovodičů pro mobilní telefony meziročně vzrostou o 13 %. Tahounem zůstanou nadále smartphony, které budou představovat 18 % celého trhu v objemu (kusech) a 36 % v hodnotě. Do roku 2014 jejich podíl vzroste podle odhadů analytiků na 41 %, resp. 64 %.

DRAM paměti dosáhnou v letošním roce dle očekávání analytiků svého maxima. Příjmy z jejich prodejů meziročně vzrostou o 82,5 % na 42 miliard dolarů. To se prý během druhé poloviny roku 2011 změní a v roce 2012 analytici očekávají meziroční pokles prodejů o 29,3 %. Naopak dobře na tom budou NAND paměti. Nejvíce půjdou na odbyt ve smartphonech a tabletech.

Pro srovnání doporučujeme k dalšímu čtení předchozí predikci trhu pro rok 2010 a celkový výhled trhu podle produktových segmentů až do roku 2013.

Zdroj: Gartner (září, 2010)Komentáře