Gartner: Výdaje na IT v ČR letos dosáhnout 12,2 miliardy dolarů

Podle předpovědi analytické společnost Gartner by rozvíjející se trhy měly v roce 2012 vydat na IT celkem 1,22 bilionu dolarů. Jakou čekat situaci v regionu střední a východní Evropy?

Gartner: Výdaje na IT v ČR letos dosáhnout 12,2 miliardy dolarůGartner: Výdaje na IT letos v ČR dosáhnout 12,2 miliardy dolarůGartner uvádí, že rozvíjející se země vydají letos na výpočetní technologie celkem 1,22 bilionu dolarů, což představuje 31 % celosvětových výdajů na IT.

Střední a východní Evropa spolu s dalšími rozvíjejícími se regiony bude podle analytiků nadále vykazovat pozitivní impulsy v IT, a to navzdory zpomalení ekonomiky a vysokému stupni finanční nejistoty na vyspělých trzích.

Výdaje na IT v roce 2012 by v regionu střední a východní Evropy měly dosáhnout téměř 158 miliard dolarů. Firemní investice by z toho měly tvořit 48,2 % (76 miliard), zatímco investice spotřebitelů Gartner předpovídá na 81,7 miliardy dolarů.

Podíl Ruska na IT výdajích v regionu CEE by měl činit téměř 45 %. Po něm v investicích následují Polsko (11,8 %), Česká republika (7,7 %, tedy 12,2 miliardy dolarů) a Maďarsko (3,7 %).

Rok 2012 jako výzva pro prodejce IT

Opatrné výdaje do IT budou v roce 2012 přetrvávat, což naznačuje, že IT prodej bude čelit větší výzvě než v roce 2011,“ uvedl Luis Anavitarte, viceprezident výzkumu a ředitel výzkumu na rozvíjejících se trzích v Gartneru.

V roce 2012 očekáváme, že zaznamenáme agresivnější přístup vybraných komerčních a spotřebitelských trzích se zvláštním důrazem na nové koncové zákazníky. Na rozvíjejících se trzích se očekává nárůst rozpočtů na IT a hlavní technologické priority koncových uživatelů zahrnou cloud computing a mobilní technologie,“ dodal Anaviarte.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © NAN - Fotolia.com

Komentáře