Gartner: Velké organizace plánují rozšíření svých datacenter

Analytická skupina Gartner zveřejnila výsledky průzkumu zaměřeného na datová centra ve velkých organizacích. Jaké vidí zástupci firem priority pro letošní a příští rok?Růst počtu dat ve velkých organizacích považuje za největší výzvu 47 % respondentů, což staví tento aspekt na pomyslný vrchol důležitosti pro velké organizaceRůst počtu dat ve velkých organizacích považuje za největší výzvu 47 % respondentů, což staví tento aspekt na pomyslný vrchol důležitosti. K projektům spojeným s růstem dat navíc patří jejich interní a externí bezpečnost a zabezpečení před hackerskými průniky, storage konsolidace, nástroje pro management storage center a techniky pro redukci množství dat.

Z průzkumu také vyplývá, že celkem 62 % oslovených firem plánuje investovat do archivace a vyřazování zastaralých a duplicitních dat do konce roku 2011. Každá výzva znamená další obchodní příležitost. Jste připraveni je využít?

Systémový výkon a škálovatelnost

Druhým nejdůležitějším aspektem je podle Gartneru systémový výkon a škálovatelnost. „Globální ekonomika se v roce 2010 začala obnovovat a firmy se zaměřují na opětovný růst. V segmentu IT je růst spojen také se silným rozvojem IT infrastruktury společnosti,“ řekl Naveen Mishra, ředitel výzkumu v Gartneru. Dodal, že mnoho manažerů v době ekonomické krize odložilo cyklus obnovy zařízení a nyní tak musí čelit zastarávající infrastruktuře. Výrobci, kteří chtějí toto znovuotevření trhů využít, by podle Gartneru měli představit vysoce efektivní řešení nabízející rozšiřitelnost a schopnost přizpůsobit se růstu společnosti.

Přetížení a architektura sítě

Třetí největší výzvou je podle analytiků přetížení a architektura sítě. Nové generace serverů s multijádrovými procesory jsou velmi náročné na vstupní a výstupní data a v případě, že jsou servery virtualizovány, požadavky ještě narostou. Tradiční switche nezvládají náhlý vzestup síťového trafficu, neboť je zatím k dispozici jen minimum zařízení s plnohodnotnými 10 Gbit porty.

Analytici také zjistili, že více než polovina respondentů plánuje do konce roku rozšířit kapacitu svého datacentra a 30 % plánuje postavit datacentrum nové. V tomto případě ale odpovědi  silně závisely na tom, z jaké země respondent pocházel. Nejdůležitější technologie, do kterých plánují respondenti v roce 2011 investovat,  jsou virtualizace serverů (investovat chce 67 % firem), konsolidace aplikací (56 %) a  blade servery (51 %).

Výzkum probíhal od června do srpna 2010 a účastnilo se ho 1 004 velkých organizací z 8 zemí.

Zdroj: Gartner (Data center infrastructure survey)Komentáře