Gartner: Světový trh s PC v roce 2009 poklesne o 2 %

Analytická společnost Gartner předpovídá, že výroba PC v roce 2009 dosáhne 285 milionu kusů, jednalo by se tak o 2% meziroční pokles z 291 milionu jednotek produkovaných v minulém roce. Tato nová předpověď je značně optimističtější než ta z června letošního roku, kde Gartner předpovídal pokles o 6 %.Navzdory vzrůstajícímu počtu pozitivních vyhlídek pro tento trh, Gartner nepředpokládá, že celková světová výroba letos zaznamená nárůst. „Poptávka po PC byla o mnoho silnější, než jsme v naši červnové analýze předpokládali, a to zejména ve Spojených státech a v Číně,“ řekl research director Gartneru, George Shiffler. „Mobilní PC se opět velice dobře prodávají a to zejména na rozvojových trzích. Myslíme si, že výroba i ve čtvrtém čtvrtletí nadále poroste a toto čtvrtletí tak bude srovnatelné s tím z roku 2008,“ dodal.

Navzdory vzrůstajícímu počtu pozitivních vyhlídek pro tento trh, Gartner nepředpokládá, že celková světová výroba letos zaznamená nárůst. Počet vyrobených PC se v první polovině roku 2009 snížil o 4,4 % v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Aby celková roční výroba stoupla, je potřeba, aby v druhé polovině roku 2009 vzrostla nejméně o 4 % a byla tak srovnatelná se stejným obdobím z roku 2008. Požadavek po nových zařízeních by mohlo vyvolat i vydání Windows 7, které je stanoveno na 22. 10. Analytici Gartneru však žádné velké změny nepředpokládají.

„Neočekáváme, že vydání operačního systému Windows 7 bude mít nějaký patrný vliv na poptávku po PC na konci roku,“ řekl Shiffler. „Windows 7 možná vytvoří skromný vzestup v požadavcích domácností a malých firem. Nicméně, nepředpokládáme velký zájem u větších podniků, vládních organizací a vzdělávacích institucí dřív než před koncem roku 2010. Aktuálně nás znepokojuje spíše to, že výrobci přecenili počáteční poptávku po Windows 7 a sklady se tak vyprázdní právě až v roce 2010.“

Konec netbookového trhu? Zatím ne

Netbooky pokračovaly v silném růstu i ve druhém čtvrtletí roku 2009, ale stále více jim konkurují nejlevnější notebooky. Pokračují také v tlaku, díky kterému jsou výrobci nuceni snižovat ceny svých zařízení, zejména tedy těch mobilních. Gartner také upravil svou předchozí předpověď pro netbooky. Světová výroba těchto malých notebooků by podle Gartneru měla letos dosáhnout hodnoty 25 milionu kusů, v květnu letošního roku předpovídal Gartner prodej o 4 miliony zařízení nižší. Pro rok 2010 by se pak mělo vyrobit celkem 37 milionu netbooků. Také se očekává, že jejich podíl na trhu mobilních PC se ustálí o něco dříve, než se čekalo.

„Přinejmenším by měl být rok 2010 pro trh s PC značně lepší,“ poznamenal George Shiffler. „Nyní očekáváme, že se prodané množství příští rok zvýší o 12,6 %, protože mobilní PC pokračují ve svém růstu a na trhu s desktopovými počítači se očekává nahrazení starých zařízení novými. Nicméně, pro příští rok neočekáváme významné snižování průměrné prodejní ceny, takže výdaje v roce 2010 budou s největší pravděpodobnostní téměř stejné jako loni,“ doplnil Shiffler.Komentáře