Gartner snížil odhad pro trh PC v letošním i příštím roce. Tablety útočí

Analytická společnost Gartner vydala aktualizovanou předpověď pro počítačový trh. Podle ní se v letošním roce prodá 352,4 milionu počítačů, tj. o 14,3 % více než v roce 2009. Co stojí za snížením odhadu?Za oslabenou poptávkou spotřebitelů stojí především rostoucí zájem o multimediální tablety, které by do čtyř let měly nahradit až 10 procent celkového množství prodaných počítačů

Gartner upravil předpověď počtu prodaných počítačů na 352,4 milionu a nové odhady uvedl také pro příští rok. V roce 2011 podle nich prodeje dosáhnou 409 milionu kusů, což při srovnání s rokem 2010 bude představovat růst o 15,9 %. „Za oslabenou poptávkou spotřebitelů stojí především rostoucí zájem o multimediální tablety, které by do čtyř let měly nahradit až 10 procent celkového množství prodaných počítačů,“ uvedl v tiskové zprávě Ranjit Atwal, ředitel výzkumu Gartneru.

Analytici také zveřejnili pět trendů, které budou ovlivňovat dynamiku trhu. Mezi ně patří skutečnost, že trh nadále potáhnou rozvojové regiony. V příštím roce se prodá více jak 50 % všech počítačů právě na těchto trzích.

Nově vznikající konkurence pro PC

Objem prostředků, které spotřebitelé do PC investují, se v důsledku nejisté ekonomické situace stále snižuje. Odliv zákazníků od klasických počítačů způsobí také nově formující se segment mediálních tabletů. V důsledku toho nebudou někteří uživatelé nutně potřebovat vyměnit svůj počítač a nákup nového odloží. Za poklesem prodejů nových počítačů budou ve firemní sféře stát také hostované virtuální plochy (HVD). Jejich zvýšenou poptávku neočekávají analytici však dříve než po roce 2012.

Pro srovnání doporučujeme původní prázdninové odhady analytiků Gartneru.

Zdroj: GartnerKomentáře