Gartner: Objem produkce solárních panelů roste stejně rychle, jako padá jejich cena

Podle zprávy analytické společnosti Gartner vzrostla v roce 2011 globální produkce solárních panelů o 30 %, na 24 GW. Jak se vyvíjí prodejní cena a tržby?

Gartner: Objem produkce solárních panelů roste stejně rychle, jako padá jejich cenaPodle zprávy analytické společnosti Gartner vzrostla v roce 2011 globální produkce solárních panelů o 30 %, na 24 GW. Zpráva Gartneru uvádí, že průměrná prodejní cena solárních panelů za rok 2011 spadla o 30 % a tržby výrobců dosáhly 31 miliard dolarů.

Podle prognózy společnosti Gartner poroste produkce solárních panelů v následujících letech průměrným tempem 17 % ročně a v roce 2016 dosáhne 53 GW. Tržby výrobců však zůstanou na úrovni 30 miliard dolarů, protože průměrná cena na jeden watt výkonu klesne ze současných 1,30 na 0,57 dolaru.

Hlavním faktorem, který podle Gartneru ovlivňuje budoucnost solární energetiky, jsou vládní dotace. Ze světa přitom přicházejí smíšené signály: v Německu tamní ministr hospodářství navrhnul limit pro celkovou instalovanou solární kapacitu pro rok 2012 na jeden gigawatt, zatímco dosud platné odhady počítaly se sedmi gigawatty.

Na druhou stranu čínská vláda přehodnotila plán a v roce 2015 plánuje mít instalovanou solární kapacitu 15 GW namísto původních 10 GW. Poptávka v Číně má být podle Gartneru klíčovým impulsem pro další rozvoj fotovoltaického byznysu.

Z pohledu technologického vývoje neočekávají analytici Gartneru zásadní objevy, které by se do roku 2016 mohlo podařit uvést na trh. Hlavními cíli výrobců je zvýšit účinnost, která by měla koncem roku 2013 dosáhnout 14 % (do roku 2015 Gartner předpokládá dosažení 15 procent, a dál snižovat výrobní náklady.

Zdroj: Gartner

Úvodní foto: © adimas - Fotolia.com

Komentáře