Gartner: Hype křivka nových technologií, aneb co prodáte zítra?

Analytici ze společnosti Gartner zveřejnili hype křivku připravenosti IT technologií pro jejich nasazení. Podívejte se co budete prodávat zítra.Analytici Gartneru letos zkoumali připravenost 1800 technologií a 75 trendů z nich vyplývajícícíh. Výsledné informace by měly sloužit jako vodítko pro vedoucí pracovníky a CIO při rozhodování nasazování těchto technologií do obchodních a technologických strategií.

Mezi technologie, které se v současné době těší největší pozornosti, patří soukromý cloud computing, rozšířená realita, media tablety, bezdrátové napájení, 3D ploché televizory, displeje a activity stream.

Hype křivka máě pět fází: počáteční zájem, vrchol očekávání, deziluze, oživení zájmu a přijetí technologie

Zdroj: Gartner

Do pěti let se podle analytiků mezi mainstream zařadí právě zmiňované media tablety, cloud computing a cloudové/webové platformy. V dlouhodobém horizontu převyšujícím dobu pěti let to bude 3D tisk, context delivery architektura, mobilní roboti, autonomní automobily a terahertzové vlny.

Klíčové technologie pro následující roky

Media tablety, 3D televize a displeje přinesou nový styl interakce uživatelů a tím vznikne pro firmy nová příležitost jak informovat zákazníky a zaměstnance. Neustále roste množství digitálních dat a jejich rozmanitost, což s sebou přináší také nové příležitosti pro jejich analyzování a vyhodnocování.

Přesun webových fenoménu a technologií do každodenního života přináší nové příležitosti k přístupu k informacím. Rozšířená realita je horkým tématem na poli mobilních operačních systémů a jejich službách. Oproti tomu se 4G, senzorové sítě a context delivery architektura sice vyvíjejí pomalu, ale budou hrát důležitou roli v IT technologiích.

Cloud computing se uchytil a jeho rozšiřování pokračuje, zatímco čas na soukromý cloud teprve přijde. Cloudové/webové platformy používané v obchodech s mobilními aplikacemi potvrzují zájem o platformu pro vývoj a doručování aplikací.

Velké množství technologií jako 3D tisk nebo mobilní roboti zatím není na pořadu dne, ale pokud je vhodně použijete, můžete na nich v budoucnu jen vydělat.

Zdroj: GartnerKomentáře