Gartner: Hype křivce vládne 3D tisk a BYOD

Analytici ze společnosti Gartner zveřejnily svou každoroční hype křivku nových technologií. Co se bude prodávat v dalších letech?

Gartner: Hype křivce vládne 3D tisk a BYODBig data, 3D tisk, aktivity streamy, internetová TV, NFC platby, cloud computing a medialní tablety – to jsou podle Gartneru nejrychleji rostoucí technologie na jeho hype křivce, která mapuje trendy nových technologií.Big data, 3D tisk, aktivity streamy, internetová TV, NFC platby, cloud computing a medialní tablety – to jsou podle Gartneru  nejrychleji rostoucí technologie za poslední rok na jeho hype křivce, která mapuje trendy nových technologií.

Tyto a některé další technologie zaznamenaly na křivce největší pohyb, ať už směrem k vrcholu, tak směrem k fázi produktivity. Na vrcholu křivky se nyní nachází trend BYOD (Bring Your Own Device - přines si vlastní zařízení), 3D tisk a analýza sociálních sítí.

Takřka na špičce křivky popularity se také nachází trend Big data, HTML 5, bezdrátové napájení zařízení, privátní cloudy a obchody s aplikacemi. Gartner také u technologií určuje, kdy dosáhnou fáze produktivity.

Za méně než dva roky se podle Gartneru do této fáze dostanou například mediální tablety, které se na vrcholu křivky nacházely vloni a nyní se pomalu dostávají do fáze produktivity. Během 2 až 5 let dostane této fáze trend BYOD, privátní cloud, argumentovaná realita, NFC, velká data a řada dalších.

Tématem letošní křivky jsou body zvratu. Jde o zajímavý moment, neboť mnoho scénářů o kterých jsme dlouho dobu mluvili, se postupně stává realitou,“ říká k letošní hype křivce Hung LeHong z Gartneru.

V této fázi jsou například stále chytřejší mobilní telefony, které dokáží odemknout obrazovku rozpoznáním obličeje a odpoví nám na otázku, kde je nejbližší bankomat. Nicméně technologie stále není dokonalá, neboť si musíme sundávat brýle pro rozpoznání obličeje, telefon ne vždy rozumí, co mu říkáme a lokační technologie mají občas problém nás najít,“ doplňuje LeHong.


Hype křivka společnosti Gartner pro rok 2012

Hype křivka společnosti Gartner pro rok 2012.

Zdroj: Gartner
Úvodní foto: © rukanoga - Fotolia.com

Komentáře