Gartne snižuje odhad letos prodaných PC

Analytická společnost Gartner snížila odhad počtu prodaných počítačů v tomto a příštím roce. Jaké jsou příčiny?Prodeje počítačů v následujících letech porostou, ale ne tolik, jak se očekávaloV letošním roce se podle analytiků prodá 387,8 milionu počítačů. Při srovnání s rokem 2010 to sice bude představovat nárůst o 10,5 %, ale původní odhady hovořily o 15,9 %.

V roce 2012 vzroste počet prodaných počítačů o 13,6 % na 440,6 milionu kusů, ale původně analytici odhadovali 14,8% nárůst.

Jedním z důvodů ke snížení odhadů je snížení poptávky spotřebitelů po mobilních počítačích. Ta v posledních pěti letech dynamicky rostla, průměrné tempo růstu dosahovalo téměř 40 % a spotřebitelé si na mobilní počítače zvykli jako na každodenní zdroj přístupu k internetu.

S rostoucím počtem různých mobilních zařízení s Wi-Fi moduly již uživatelé nemají takovou potřebu využívat mobilní počítače, a proto analytici očekávají přesun poptávky zejména k tabletům, což je důvod číslo dvě. Na vyspělých trzích se podle analytiků v letech 2011 až 2015 propadne tempo růstu o více jak 10 %

Výjimku bude tvořit trh profesionálních uživatelů. Nadále bude pokračovat výměna starého hardwaru a růst bude dosahovat  dvojciferných čísel, ačkoli i v tomto segmentu mohou proces výměny tablety trochu oddálit.

Zdroj: GartnerKomentáře