Forrester: Tablety se stanou primárním zařízením a nahradí notebook

Analytici ze společnosti Forrester očekávají, že se do pěti let stanou tablety primárními zařízeními a v roce 2016 se jich prodá 375 milionu kusů.

Forrester: Tablety se stanou primárním zařízením a nahradí notebookTablety do roku 2016 nahradí notebooky a stanou se primárními zařízenímiPodle analytiků z IDC se o proti předpovědi Forresteru v roce 2016 prodá pouze 200 milionu tabletů, což je téměř o polovinu méně.

Rozdíl v těchto odhadech spočívá v tom, že Forrester zohledňuje predikci, kdy se tablety stanou pracovními nástroji a budou sdíleny zaměstnanci. Posle slov Franka Gilletta, analytika Forresteru, je skupinová práce na tabletu mnohem komfortnější než, když všichni stojí nad jedním notebookem.

Třetina tabletů v roce 2016 poputuje k firemním zákazníkům a jedná se při srovnání s rokem 2011 o znatelný nárůst. Tehdy to bylo jen 56 milionů kusů. Celkově by v roce 2016 mělo podle analytiků být mezi uživateli rozšířeno více než 760 milionů tabletů. V této souvislosti Gillett dále dodává, že se tablety stanou primárními zařízeními, které budou lidé využívat po celém světě.

Podle Forresteru s rostoucím počtem tabletů dochází sice ke kanibalizaci trhu PC, ale nijak výrazné. V konečném důsledku se sníží poptávka po noteboocích a naopak zvýší po klasických počítačích. Tablet dokáže nahradit do jisté míry svojí mobilitou notebook a překonává jej výdrží, a od desktopu se bude očekávat vysoký výpočetní výkon ve spojitosti s monitorem s velkou úhlopříčkou.

Zdroj: IDG News Service
Úvodní foto: © bloomua - Fotolia.com

Komentáře