Forrester: Podniky upřednostní Mac před Windows

Podle analytické společnosti Forrester Research se v následujících dvou letech trh PC se systémem Windows dostane pod výrazný tlak nákupu zařízení od společnosti Apple.Forrester: podniky dají přednost Macu před WindowsAčkoliv se očekává, že počítače s OS Windows budou dominovat pracovištím i v roce 2013, produkty společnosti Apple tvrdě proniknou na trh podnikového hardwaru, tvrdí Forrester Research. Tlak má přijít především zespod od zaměstnanců, ne od vedení.

Spotřebitelé, kteří si uvědomili výhody produktů Apple v běžném životě, si je přenášejí i do pracovních prostředí, uvádí studie Global Market Outlook pro roky 2012 a 2013.

Nejvíce se to projeví u malých firem, kde jsou za nákup počítačů malému počtu pracovníků zodpovědní jeden či dva zaměstnanci. V okamžiku, kdy se jeden z nich nadchne pro Apple, převede na něj celý podnik, uvádí Forrester. Připomíná také oblast živnostníků, kteří si odepisují PC, jež používají doma.

Apple produkty nahrazují PC s Windows?

Prodeje iPadů do firem by měly letos dosáhnout dolarového objemu 10 miliard, v roce 2013 pak až 16 miliard. To je podle Forresteru znamení, že uživatelé iPadu považují tablet za efektivnější náhradu levnějších laptopů pro kancelářské práce, navíc když k němu lze připojit externí klávesnici.

Na druhou stranu Intel tvrdí, že tablet je určen pro konzumaci obsahu, ale pro vytváření uživatelé potřebují notebook, resp. lépe ultrabook.

Forrester uvádí, že výdaje za Apple Mac jako pracovní stanici se zvýší z 6 miliard v roce 2011 na 9 miliard dolarů v roce 2012 a 13 miliard dolarů v roce 2013. Motorem těchto změn jsou profesionálové, kteří nutí IT oddělení k přijetí Maců.

BYOD ovlivňuje výdaje na IT

S tím, jak pracoviště přechází na politiku BYOD (bring your own device – přines si vlastní zařízení), mohou soukromé produkty Apple ovlivňovat výdaje na IT ve větších společnostech. Forrester zaznamenal velký počet MacBooků a iPadů používaných viceprezidenty a senior viceprezidenty firem, kteří snadno přesvědčí IT oddělení o nutnosti podpory.

Ačkoliv Windows 8 slibují posun směrem jednotnému workflow, zůstává otázkou, zda to bude stačit k odražení sílícího tlaku Applu.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře