Elpida, třetí největší výrobce DRAM, vyhlásil bankrot

Japonský výrobce paměťových čipů ohlásil dluh ve výši 5,5 miliard dolarů, který vznikl kombinací nadměrných investic, poklesu cen a záplav v Thajsku. Nedokáže jej již financovat.

Elpida, třetí největší výrobce DRAM, vyhlásil bankrotElpida, třetí největší výrobce DRAM, vyhlásil bankrotElpida Memory, třetí největší výrobce DRAM, vyhlásil v Tokiu bankrot. Společnost od března 2011 vytvořila dluh ve výši 448 miliard jenů (5,5 miliardy dolarů).

Výrobce uvedl, že nebyl schopen krýt masivní investice provedené do výrobních kapacit v letech 2006 a 2007, které vedly k přezásobení a následnému poklesu jednotkových cen. Celosvětový ekonomický propad od roku 2008 a další faktory jako silný japonský jen a záplavy v Thajsku situaci ještě zhoršily.

Podíly na trhu DRAM budou stále více nevyvážené, dominovat budou výrobci s vedoucími technologiemi. Trh DRAM bude o krok blíž oligopolu, což ještě sníží kupní sílu OEM výrobců PC,“ uvedli analytici DRAMeXchange dříve k možnému odchodu Elpidy.

Ukončení produkce Elpidy by jinými slovy podle analytiků mohlo vést ke zvýšení cen počítačů nebo ke snížení kapacity v nich osazených pamětí. Dopad by to mělo i na rostoucí trh smartphonů, kam výrobce dodával mobilní DRAM.

Sloučí se trojka a čtverka na trhu?

Elpida bude hledat investora, který by jí s podnikáním pomohl. Podobným problémem si výrobce prošel v roce 2009, kdy musel pokrýt 110 miliard jenů půjčkami od velkých japonských bank a vládních institucí.

Naprosté většině trhu DRAM (99 %) dominují čtyři výrobci. Samsung drží 53 %, Hynix 22, 9 % a Elpidě připadá 15,4 %. Pokud by se Elpida sloučila se čtvrtým největším Micronem, dosáhla by stejného podílu jako Hynix.

Zdroj: IDG News Service

Úvodní foto: © carroteater - Fotolia.com

Komentáře