Dodávky pevných disků ovlivnily výsledky Dellu ve 4. čtvrtletí 2011

Společnost Dell zaznamenala ve 4. čtvrtletí 2011 meziroční pokles zisku o 10 % kvůli slabým prodejům na spotřebitelském trhu.

Dodávky pevných disků ovlivnily výsledky Dellu ve 4. čtvrtletí 2011Dodávky pevných disků ovlivnily výsledky Dellu ve 4. čtvrtletí 2011Výsledky společnosti Dell za poslední čtvrtletí roku 2011 negativně ovlivnily slabé prodeje počítačů pro spotřebitele a pohyb cen a problémy se zásobováním způsobené záplavami v Thajsku. Výrobce o tom informoval v úterý.

Ve čtvrtletí končícím 3. 2. 2012 Dell dosáhl čistého zisku ve výši 913 milionů dolarů, což představuje meziročně 10% pokles. Zisk na akcii dosáhl 0,51 dolaru, přičemž analytici Thomson Reuters očekávali 0,52 dolaru.

Tržby za 4. čtvrtletí vzrostly meziročně o 2 % na 16 miliard dolarů. Consumer divize pak vykázala 2% pokles obratu na 3,2 miliardy dolarů. Snížení způsobila především slabá poptávka po produktech pro spotřebitele v USA, naopak v ostatních zemích tržby rostly o 10 %, tvrdí Dell.

Potíže s dodávkami komponent

Ačkoliv výrobce získal požadované zásoby, jejich cena během kvartálu významně vzrostla, uvedl Brian Gladden, finanční ředitel firmy. Naopak ceny jiných komponent, jako jsou paměti a LCD, pomohly dopady snížit, dodal.

Dell zároveň čelil potížím se zásobami pevných disků s vyššími kapacitami. Jako příklad podal Brian Gladden high-endové notebooky XPS, které se s disky o kapacitě 320 GB prodávají obtížněji. Podle Gladdena stály Dell obtíže s disky 150 milionů dolarů v dodatečných nákladech.

Spotřební segment není tak zajímavý

Výrobce se snaží snížit svou závislost na spotřebitelských počítačích, kde ziskové marže klesají, a naopak se zaměřit na ziskovější podnikový segment. Consumer produkty Dellu tvořily ve 4. čtvrtletí přibližně 20 % obratu, což je meziroční pokles o 1 procentní bod. Příjmy z oblasti podniků si drží 30 % podíl.

Dell loni nalil miliardy dolarů do výzkumu a vývoje serverů a datových center a bude v tom pokračovat i ve fiskálním roce 2013, uvedl Gladden. Výsledkům komerční divize může pomoci také uvedení serverů PowerEdge 12. generace plánované na březen. Servery budou vybaveny procesory Xeon E5 (platforma Roomley).

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře