Dodávky PC by v prosinci mohly klesnout o 10 % vlivem nedostatku pevných disků

Dodávky počítačů od globálních ODM výrobců by prosinci 2011 a prvním čtvrtletí 2012 mohly klesnout o desetinu z důvodu nedostatku pevných disků. Jaké jsou vyhlídky?

Dodávky PC by v prosinci mohly klesnout o 10 % vlivem nedostatku pevných diskůDodávky PC by v prosinci mohly klesnout o 10 % vlivem nedostatku pevných disků. Foto: © Franck Boston - Fotolia.comSkladové zásoby pevných disků zřejmě nepokryjí potřebu ODM výrobců počítačů. Příčinou jsou přetrvávající záplavy v Thajsku.

Uvedl to server Digitimes s odvoláním na zástupce výrobců počítačů včetně společností Hewlett-Packard, Dell či Acer, který již předpokládaný nedostatek oznámil.

Výrobci mají skladové zásoby pevných disků na čtyři týdny, zatímco ODM drží pouze jednotýdenní zásobu. Disky, které jsou právě na cestě v rámci dodávek, se odhadují na jednotýdenní zásobu skladu. Ve výsledku by tedy zásoby měly vystačit na 4-6 týdnů, což pokryje dodávky PC v listopadu, uvedly zdroje.

Podle ODM výrobci upřednostní výnosnější modely počítačů a naopak ODM na Taiwanu zastaví výrobu méně profitabilních modelů.

Dodavatelé pevných disků očekávají pokles dodávek v prvním čtvrtletí 2012 o 40-50 %. Výroba v továrnách zasažených povodněmi v Thajsku by měla být plně obnovena na přelomu února a března, uvedli ODM. Odhady jsou tedy optimističtější než původní šestiměsíční.

Zdroj: Digitimes
Foto: © Franck Boston - Fotolia.com

Úvodní foto: © Franck Boston - Fotolia.com

Komentáře