Digitimes Research: Růst prodeje notebooků dosáhne letos 12 %

Celosvětové prodeje notebooků letos stěží dosáhnou 15 % hodnoty loňského roku. Jaký jsou důvody zpomalení a kteří výrobci uspějí?Digitimes Research: Růst prodeje notebooků dosáhne letos 12 %Analytici očekávají spíše 12% meziroční růst spojený s přesunem nákupů podniků směrem k tabletům. Podle Joan Chien, senior analytika Digitimes Research, začínají firmy při obnově starých notebooků zvažovat nákup tabletových PC.

S tím, jak se začnou v druhé polovině roku objevovat další tablety, poroste jejich vliv na trhu mobilních počítačů. Celosvětové prodeje netbooků v letošním roce by tak měly podle analytiků dosáhnout 24,23 milionu kusů a trh notebooků by měl dozrávat.

Z hlavních výrobců by měly uspět především společnosti Lenovo a Samsung, kteří dokáží unést nižší zisky a dále snižovat náklady. Digitimes Research odhaduje růst podílu Lenova na 11,4 % a Samsungu na 6 % na trhu notebooků.

Američtí výrobci HP a Dell budou podle analytiků více opatrní a svou pozornost věnují ve stejné míře tabletům i notebookům pro rok 2011. Ačkoliv měl Acer letos šanci se stát jedničkou na trhu notebooků díky prodejům na čínském trhu, nepodaří se mu ani žádnému jinému výrobci v roce 2011 prodat více než 40 milionů notebooků.

Zdroj: DigiTimesKomentáře