Digitimes: e-čtečky v roce 2011

V prvním čtvrtletí tohoto roku se prodalo po celém světě 4,8 milionu e-čteček a při srovnání s předchozím rokem se jedná o nárůst ve výši 236 %. Jak se bude trh vyvíjet v letošním roce?První příčku si stále drží Amazon se svým Kindlem, když v prvním čtvrtletí 2011 ovládl 60 % trhu. Druhý zůstal Barnes & Noble, ale dotahuje na něj třetí Sony.

Nejvíce e-čteček se prodá v letošním roce stejně jako v loňském v Severní Americe. Ačkoli se její podíl na trhu sníží díky silnějšímu růstu prodejů v Evropě, zatímco podíl Asie zůstane stejný. V celkovém součtu se tak podle analytiků letos prodá 27 milionů e-čteček.

V následujících třech letech zůstanou monochromatické e-čtečky mainstreamovou záležitostí, jelikož podle analytiků nedojde k průlomu v segmentu barevných e-čteček. Na konci roku 2014 by se počet prodaných e-čteček měl vyšplhat na 64 milionů kusů.

IDC v začátku letošního roku předpovídalo, že prodeje e-čteček letos dosáhnou 14,7 milionu kusů. Podle průzkumu společnosti Mediaresearch však v České republice zatím e-čtečku vlastní 3 % internetových uživatelů, takže lze na lokálních trzích teprve očekávat růst zájmu.Vývoj trhu e-čteček v letech 2010-2011 podle regionu

Zdroj: Digitimes, ChannelWorldKomentáře