Deloitte: V roce 2013 se prodá miliarda smartphonů, éra osobních počítačů nekončí

Podle poradenské společnosti Deloitte se letos poprvé prodá více než miliarda smartphonů. Jak si mají vést osobní počítače nebo 4K televizory?

Deloitte: V roce 2013 se prodá miliarda smartphonů, éra osobních počítačů nekončíPodle analýzy poradenské společnosti Deloitte se letos vůbec poprvé v historii prodá více než jedna miliarda smartphonů.

Na konci roku 2013 má chytrý mobil vlastnit 1,9 miliardy lidí. Deloitte očekává, že s takovým rozmachem nastane i větší fragmentace různých způsobů využití smartphonů.

Podle Deloitte bude letošní rok přát vysokorychlostním mobilním sítím čtvrté generace založených na technologii LTE, které umožní rychlejší a pohodlnější mobilní přístup k Internetu.

Do konce roku má svým zákazníkům umožnit přístup k Internetu přes LTE více než 200 operátorů v 75 zemích světa. Díky tomu se má počet uživatelů LTE celosvětově ztrojnásobit. Na konci roku 2013 jich prý bude 200 milionů.

Deloitte očekává, že 50 až 100 mobilních operátorů na světě zavede datové tarify bez jakékoliv formy omezování přenosu dat, ovšem určené pro specifické aplikace či služby: sociální sítě, e-mail, video a tak podobně.

S rozmachem mobilních zařízení a technologií je podle Deloitte na vzestupu i mobilní reklama. V roce 2013 by prý mohl segment smartphonů generovat výnosy 4,9 miliardy dolarů a reklama na tabletech by pak mohla generovat výnosy okolo 3,4 miliardy dolarů.

Osobním počítačům ještě neodzvonilo

Deloitte  očekává, že z celkového počtu prodaných počítačů, tabletů a smartphonů bude jen pětina prodaných zařízení připadat na počítače. Nicméně právě u osobních stolních a přenosných počítačů uživatelé stráví 70 % z celkového času věnovaného práci s počítačem, tabletem či mobilem. Osobní počítače se pak mají postarat o více než 80 % datových přenosů na internetu.

Éra 4K televizorů ještě v roce 2013 nepřijde

Deloitte očekává, že se letos zábavní průmysl začne se vší vážnosti připravovat na další úroveň vysokého rozlišení obrazu. Po FullHD totiž pozvolna přichází nový standard 4K neboli ExtraHD s přibližně čtyřikrát vyšším rozlišením obrazu. Avšak plný nástup 4K prý potrvá ještě několik let.

Podle Deloitte se v roce 2013 televizory podporující nový standard vysokého rozlišení objeví jen ve velmi malém počtu domácností. Důvodem nemá být jen cena. Tu u zhruba dvaceti modelů, které mají být letos uvedeny na trh, Deloitte odhaduje přibližně na 15 až 25 tisíc dolarů.

Vedle ceny a malého výběru má zákazníky odrazovat také fakt, že pro 4K televizory nebude obsah. „Vysílání 4K v roce 2013 očekávat nemůžeme a video obsahu v tomto rozlišení je k dispozici velmi málo,“ konstatuje Deloitte ve zprávě pro média.

Firemní sociální sítě budou na vzestupu

Do konce roku 2013 bude podle analýzy Deloitte více než 90 % z první pětistovky největších firem využívat vlastní sociální síť. To by prý oproti roku 2011 znamenalo nárůst o 70 %. Zaměstnanci ale na své firemní sociální síti nemají být příliš aktivní.

Z uživatelů bude pouze třetina číst obsah jednou a vícekrát týdně. Okolo 40 % uživatelů jednou do měsíce zveřejní na této síti svůj příspěvek,“ uvedl ve zprávě pro média Petr Viktora , ředitel oddělení ICT poradenství ve společnosti Deloitte.

Zdroj: Deloitte

 
Úvodní foto: © Aaron Amat - Fotolia.com

Komentáře