Dell radí jak prodloužit výdrž baterie v notebooku

Dell přišel se sedmi tipy jak co nejdéle udržet notebook v provozu při chodu na baterii. Poraďte svým zákazníkům, jak vydržet bez zásuvky co nejdéle.Dell radí jak prodloužit výdrž baterie v notebookuVýrobce počítačů Dell provedl vlastní analýzu využití energie z baterie v notebooku a vypracoval soubor sedmi tipů, jak lze energii ušetřit a získat delší provozní dobu přenosného počítače bez dobíjení nebo výměny baterie.

Zřejmě vám rady budou znít jako samozřejmost, ne každý uživatel si je však uvědomuje.

Jako první výrobce radí snížit jas displeje, který prý z baterie odčerpává 30 až 40 procent energie. Dell přitom upozorňuje, že při nízké hladině okolního osvětlení je text na displeji dobře čitelný i při nižším jasu .

Dále doporučuje zaměřit se na pevný disk. Disky s větším počtem otáček jsou sice rychlejší, ale prokazatelně energeticky náročnější. Je však nutné zdůraznit, že u klasických disků s energetickou náročností klesá i reálný výkon.

Dell také radí minimalizovat využití optické jednotky pro čtení CD/DVD nebo Blu-ray médií. Uživatelé by měli mít důležitá data na disku přenosného počítače, aby nemuseli zbytečně povolávat do akce energeticky náročnější optickou jednotku.

Dalším tipem je nepřetěžování procesoru. Čím vyšší výkon procesor musí vyvinout, tím větší má energetickou spotřebu. Dell proto radí například nehrát na notebooku hry, pokud jej později ještě budete bez dobíjení potřebovat pro práci.

Ušetřit energii lze i vypnutím bezdrátových technologií jako je Wi-Fi a Bluetooth v době, kdy nejsou používány. S tím by mohly pomoci i nejrůznější programy pro optimalizaci správy spotřeby energie, které taktéž Dell radí používat.

Nakonec výrobce doporučuje zvážit, jestli namísto klasického disku nebude lepší instalovat SSD disk. Ten je méně energeticky náročný a má přitom vyšší výkon než běžné pevné disky. V jeho neprospěch však hraje nevýhodný poměr mezi cenou a kapacitou, což poněkud koliduje s radou mít všechna potřebná data uložená v notebooku.


 

Graf: Snížení výdrže baterie notebooku v procentech oproti maximální udávané hodnotě

Snížení výdrže baterie v procentech oproti maximální udávané hodnotě

Zdroj: DellKomentáře