Dell oznámil tříciferný růst zisku. Koupí AMD?

Společnost Dell zaznamenala ve 4. fiskálním čtvrtletí 2011 meziroční růst čistého zisku o 177 %. Které produkty zaznamenaly největší prodeje? Analytici nezávisle na zveřejněných výsledcích spekulují o AMD, jako možném cíli akvizice.Zisk společnosti Dell dosáhl ve čtvrtletí, které skončilo 28. 1. 2011, 927 milionů dolarů. Zisk společnosti Dell vzrostl ve čtvrtletí, které skončilo 28. 1. 2011, na 927 milionů dolarů z 334 milionů dolarů ve stejném čtvrtletí loňského roku. Obrat společnosti dosáhl ve 4. fiskálním čtvrtletí 15,69 miliardy dolarů, což znamená 5% meziroční růst. Analytici původně očekávali tržby ve výši 15,71 miliardy dolarů.

Za výsledky stojí především prodeje podnikových serverů a počítačů. Tržby divize produktů pro velké podniky dosáhly 4,7 miliardy dolarů s 12% meziročním růstem, který poháněly prodeje počítačů a serverů. Obrat divize zaměřené na malé a střední firmy vzrostl taktéž o 12 % na 3,7 miliardy dolarů.

Celkové příjmy z prodeje serverů a síťových řešení činily 2,09 miliardy dolarů, přičemž meziročně rostly o 16 %. Obrat z prodeje desktopů a notebooků rostl v obou případech o 4 %.

Od počítačů k datacentrům

Tržby z consumer divize Dellu však meziročně klesly o 8 % na 3,3 miliardy dolarů. Vyšší obrat ve stejném čtvrtletí roku 2010 způsobilo uvedení Windows 7, které podpořily prodej PC.

Michael Dell, CEO společnosti, uvedl v konferenčním hovoru, že zájem Dellu se přesouvá od počítačů směrem k podnikům ve smyslu datacenter. Cílem pro tento rok má být rozvoj především v nových oblastech jako je cloud. Dell již začal prodávat smartphony a tablety pro podnikovou sféru a má v plánu do podniků dodávat služby k těmto zařízením.

Dell v průběhu minulého čtvrtletí, poté co prohrál souboj s HP o 3Par, oznámil plán koupit společnost Compellent, akvíroval výrobce bezpečnostních řešení SecureWorks, integrátora Boomi a výrobce úložných řešení Insite One.

Dell vytipován jako zájemce o AMD?

Po nedávných odchodech ředitelů Roberta Riveta, Martyho Seyera a CEO Dirka Meyera se objevují zvěsti, že AMD zvažuje svůj prodej. Aktuální hodnota výrobce procesorů je přibližně 6 miliard dolarů.

Analytici potvrdili Bloombergu existující spekulace, že se AMD především vlivem odchodu top manažerů zřejmě stane akvizičním cílem pro Dell.

Vlivem spekulací vzrostla hodnota akcií AMD před pátečním uzavřením burzy o 5 %. Žádné bližší informace o možné akvizici však nebyly uveřejněny.

Zdroj: IDG News ServiceKomentáře