Dell i HP připouštějí negativní vliv Windows 8 na prodeje PC

Společnosti Dell i HP se nechaly slyšet, že za propady prodeje počítačů do určité míry mohou i Windows 8, a že se situace nezlepší dříve než příští rok.

Dell i HP připouštějí negativní vliv Windows 8 na prodeje PCDell i HP připouštějí negativní vliv Windows 8 na prodeje PCV konferenčních hovorech firem Dell i HP, které se uskutečnily při příležitosti oznámení čtvrtletních výsledků, oba výrobci poukázali na to, že slabé prodeje počítačů jsou problém.

Dell na jednu stranu uvedl, že reselleři očekávající příchod Windows 8 vyprodávají své zásoby PC, ale zároveň připustil, že nový operační systém se do úspěšnosti prodeje jeho počítačů nepromítne dříve než příští rok. Příjmy z prodeje desktopů se Dellu meziročně propadly o 9 %, notebooky a mobilní produkty vykázaly ještě větší pokles.

Tvrzení potvrzuje i IDC. „Faktory jako Windows 8 společně s ultrabooky mohou představovat pozitivní zvrat událostí v příštím roce,“ uvedl Jay Chou, senior výzkumný analytik společnosti IDC. Zároveň podotýká, že hlavní překážkou pro pozitivní vliv Windows 8 na prodeje PC bude aklimatizování uživatelů na nový operační systém, který představuje dramatický odklon od dosavadních paradigmat světa PC. Primárním úkolem bude nyní vzdělávání trhu.

HP neuvádí konkrétně Windows 8, ale mluví o problémech v prodeji počítačů, které způsobuje vyčkávání lidí na to, co přijde. „Trh PC zůstává slabý, zásoby v distribuci jsou vysoké napříč odvětvím před uvedením nových produktů,“ uvedla v konferenčním hovoru Meg Whitmanová, CEO společnosti HP, jejíž příjmy z prodeje PC za poslední kvartál meziročně klesly o 10 %.

Whitmanová zároveň prozradila, že HP na podzim uvede novou řadu počítačů a tabletů se zaměřením na design. Možná tak chce konkurovat tabletům iPad a Surface. HP se tak očividně nevzdává trhu tabletů, na kterém již jednou neuspělo s TouchPadem a výrobu tabletů ukončilo.

Zdroj: IDG News Service, ChannelWorld
Úvodní foto: © pieterpater - Fotolia.com

Komentáře